MAN zainwestuje 95 mln euro w Małopolsce

Niemiecki producent rozbuduje fabrykę samochodów ciężarowych w Niepołomicach.

Publikacja: 10.06.2021 15:50

MAN zainwestuje 95 mln euro w Małopolsce

Foto: Fot MAN

W tym roku MAN rozpocznie rozbudowę niepołomickiej fabryki. Produkcja ruszy we wrześniu 2022 roku. Zatrudnienie wzrośnie o blisko 2,5 tys. osób. Planowana średnia dzienna produkcja wyniesie 300 pojazdów klasy lekkiej i średniej po pojazdy ciężarowe klasy ciężkiej oraz 200 kabin.

""

logistyka.rp.pl

Roczna produkcja zostanie potrojona w stosunku do obecnych możliwości. Nowością w Niepołomicach jest także linia produkcji kabin, składająca się ze spawalni, lakierni oraz montażu. Kabiny przyjeżdżały do tej pory z innych zakładów koncernu.

Wartość inwestycji to blisko 95 mln euro, z czego 35% stanowi dofinansowanie Polskiej Strefy Inwestycji zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny.

Czytaj więcej w: Ciężarówki drożeją i coraz trudniej je kupić

Rozbudowa fabryki jest wymuszona przez zamknięcie zakładu w Steyr. O tę inwestycję ubiegał się zakład należący do marki w Turcji. – Koncern MAN znajduje się w przełomowym momencie swojej historii, podejmując kompleksową transformację przedsiębiorstwa, które dyktują nam wyzwania przyszłości. Polska jest dla nas w tym procesie bardzo ważnym krajem. Mamy tu dwa nowoczesne zakłady produkcyjne, centrum finansowo księgowe oraz spółkę sprzedażową, obecną na polskim rynku od ponad 28 lat. Nasi pracownicy w Polsce, a jest ich już ponad 5000, wykonują wspaniałą pracę, świadczą usługi na najwyższym poziomie. Tym bardziej cieszy nas fakt, że Niepołomice i zakład MAN Trucks będzie odgrywał w tym procesie znaczącą rolę – powiedział członek zarządu MAN Truck & Bus SE, odpowiedzialny za produkcję i logistykę Michael Kobriger. Wcześniej był dyrektorem zakładu w Starachowicach.

Czytaj więcej w: Pierwszy krok ku autonomicznym pojazdom

Zakład MAN Trucks w Niepołomicach został otwarty pod koniec 2007 roku. Do tej pory produkowane były tam pojazdy klasy ciężkiej, przeznaczone zarówno na rynki europejskie jak i pozaeuropejskie. Do końca roku 2020, wyprodukowano tu ponad 171 548 ciągników siodłowych i podwozi.

Koncern MAN obecny jest na polskim rynku od 28 lat. W tym okresie sprzedał ponad 53 000 pojazdów użytkowych, wyprodukował  ponad 150 000 ciężarówek i ponad 18 000 autobusów miejskich. W roku 2020 firma MAN potwierdziła pozycję największego producenta pojazdów użytkowych w Polsce. Fabryki w Starachowicach i Niepołomicach opuściło ponad 22. tysiące pojazdów z logo MAN, w tym 1920 autobusów kompletnych i 708 podwozi autobusowych i 15774 ciężarówki.

Przewozy
Na drodze do zrównoważonego łańcucha dostaw
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Przewozy
Adriatyckie portowe tygrysy
Przewozy
Boom eksportowy polskiej żywności: czy trend będzie trwały?
Przewozy
Ceny spadają szybciej niż przewozy
Przewozy
Prognozy dla rynku TSL na 2023 rok. Spowolnienie we wszystkich sektorach