Pesa podpisała 19 lipca umowę z rumuńskim miastem Krajowa na dostawę 17 tramwajów Pesa Twist, a niecałe 2 tygodnie wcześniej z Koszycami na 30 Twistów. Oba kontrakty przyniosły Pesie pół miliarda zł przychodów.
Producent zaproponował rumuńskiemu odbiorcy tramwaje Twist nowej generacji, o roboczej nazwie Tram.eu. Modułowość tej konstrukcji umożliwi, w zależności od oczekiwań klienta, dowolnie zabudowywać wnętrze i wyposażać tramwaje w systemy dobrane do lokalnych warunków technicznych i potrzeb. Umowa z Kraiową warta jest 156,4 mln lei, czyli bilsko 145,5 mln zł.
Pesa Twist Craiova to tramwaje jednokierunkowe, o długości 27 m, z 58 miejscami siedzącymi i przestrzenią dla niepełnosprawnych, wyposażone w systemy diagnostyczne, klimatyzację, Wi Fi oraz gniazda USB. – Projekt Twista dla Craiova to nasz najnowocześniejszy tramwaj. Jesteśmy gotowi do budowy prototypu, po testach i homologacji rozpoczniemy produkcję, a zakończenie dostaw zgodnie z umową nastąpi 22 miesiące od daty podpisania umowy – obiecuje Hanna Wiśniewska – Sibru, przedstawicielka Pesa na rynku rumuńskim.

Czytaj więcej w: Premiera wodorowej lokomotywy Pesy w tym roku

Miasto liczy także na współpracę z Pesą przy planownaiu komunikacji. Burmistrz Krajowej Lia Olguta Vasilescu podkreśliła również, że liczy nie tylko na dostawę nowoczesnych tramwajów, ale również współpracę z Pesa w rozwoju transportu szynowego w mieście.
Pesa w ostatnich 20 latach współuczestniczyła w realizacji projektów rozwoju szynowego transportu publicznego, których wartość sięga kilku miliardów złotych. Zapewniam panią burmistrz, że nie tylko dostarczymy do Krajowej spełniające europejskie standardy tramwaje, ale będziemy się dzielić doświadczeniem i wiedzą zebraną podczas realizacji podobnych unijnych projektów dla kilkunastu miast – zadeklarował Krzysztof Zdziarski, prezes Pesa Bydgoszcz.

Czytaj więcej w: Impulsy SKM do Żmigordu
Tramwaje Pesa jeżdżą również w rumuńskim Cluj, a w produkcji są pojazdy dla Jass. Spółka zakończyła już testy homologacyjne pierwszego Swinga dla Jass, a pierwsze tramwaje wyjadą z Bydgoszczy do Rumunii jeszcze w lipcu. Spółka wygrała również przetargi na dostawę tramwajów dla Koszyc na Słowacji (umowa na 30 Twistów podpisana w lipcu 2021 roku) i dla stolicy Bułgarii, Sofii.
W sumie Pesa wyprodukowała prawie 800 tramwajów, z czego ponad 170 na eksport. Wożą one pasażerów w Kijowie, Moskwie, Kaliningradzie, Sofii, węgierskim Seged i rumuńskim Cluj oraz większości polskich miast: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Częstochowie, Katowicach, Bydgoszczy, Toruniu, Gorzowie Wielkopolskim i Elblągu.