Grupa BSH Home Appliances zamówiła w Panattoni wzniesienie nowej, większej fabryki, do której przeniesie produkcję małych urządzeń gospodarstwa domowego z obecnej lokalizacji. Nowy zakład powstanie w Rudnej Wielkiej koło Rzeszowa. Całkowita wartość tego projektu wyniesie niemal 600 milionów złotych. Zakończenie budowy obiektu o powierzchni 73 tys. m kw. jest zaplanowane na połowę 2026 roku.
Już miniony rok stał pod znakiem zadowalającego poziomu zainteresowania najemców nowymi powierzchniami magazynowymi. – Całkowity popyt od stycznia do września był wyższy o 4% r/r i przekroczył 3,8 mln m kw. To plasuje polski rynek na drugim miejscu w Europie, zaraz za rynkiem niemieckim (4,0 mln mkw.). Potwierdza to jednocześnie, że Polska pozostaje atrakcyjnym miejscem do lokowania inwestycji przemysłowo-magazynowych, na co pracują, między innymi, konkurencyjne koszty logistyczne, w tym energii, pracy i najmu, które są o połowę niższe niż w krajach Europy Zachodniej i do 25% niższe w porównaniu z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej – zauważa Head of Industrial & Logistics Agency Cushman & Wakefield Polska Damian Kołata.
Tańszy kredyt rozrusza rynek
Pomimo wyzwań obserwowanych w sektorze nieruchomości magazynowych w całej Unii Europejskiej rynek ten ma przed sobą dobre perspektywy wzrostu, wynika z raportu Newmark Polska „Rynek magazynowo-przemysłowy w Europie, I połowa 2024 r.” - Na koniec czerwca 2024 roku w budowie pozostawało ok. 15 mln mkw. powierzchni magazynowej, czyli ponad 20% mniej niż rok wcześniej – porównuje dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Newmark Polska Jakub Kurek.
Cushman & Wakefield szacuje, że w całym 2024 roku popyt utrzymał się na poziomie przekraczającym 5 mln mkw., natomiast przyszłoroczna aktywność najemców w dużej mierze zależeć będzie od tempa poprawy warunków ekonomicznych, które jak na razie jest powolne.
Według prognoz ekspertów Colliers, z uwagi na powrót globalnego zainteresowania inwestycjami po okresie niepewności gospodarczej i rosnących stóp procentowych, w 2025 roku w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki może nastąpić ożywienie aktywności inwestorów. Ma to związek z przewidywanymi obniżkami stóp procentowych, poprawą płynności i wieloma nowymi możliwościami pojawiającymi się zarówno w głównych, jak i alternatywnych segmentach rynku nieruchomości. – Rynek inwestycyjny w regionie EMEA jest gotowy na ożywienie w 2025 r. ze względu na silniejsze fundamenty i powrót zainteresowania aktywami wysokiej jakości – przewiduje szef działu rynków kapitałowych na świecie i w regionie EMEA, Colliers Luke Dawson.
Mniej towarów do wożenia
Rynku nie rozruszało nawet anemiczne jesienne ożywienie w transporcie. Przewoźnicy nie inwestują w tabor, na czym ciepią producenci naczep i przyczep, tnąc produkcję.