Ukraińskie Ministerstwo Gospodarki i KSE oblicza ogólne straty gospodarcze wyrządzone Ukrainie przez Rosjan na 600 mld dol. W podanej sumie mieszczą się bezpośrednie straty materialne, spadek PKB, przymusowe zaprzestanie prowadzonych inwestycji itd. Znaczna część z tych strat mieści się w obszarze infrastrukturalnym.
Zniszczone drogi, lotniska i koleje
Zespół naukowców z Kijowskiej Wyższej Szkoły Ekonomii oszacował wstępnie straty infrastruktury ukraińskiej. Od 24 lutego do 11 kwietnia spowodowane przez Rosjan szkody wycenili na ponad 80 mld euro, w tym w sieci drogowej na blisko 28,3 mld dol., w mostach 1,5 mld dol., w lotniskach cywilnych 6,8 mld dol., w sieci kolejowej na 2,2 mld dol.
Czytaj więcej
Białoruś używa do osłabienia Polski nie tylko sprowadzonych z Bliskiego Wschodu nieszczęśników, ale i narzędzi fiskalnych, w tym przemytu na wielką skalę.
Zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego, konsekwencje gospodarcze kryzysu Ukraina ale i Polska będzie ponosić jeszcze przez wiele lat po zakończeniu konfliktu. Dla naszego kraju oznacza to: dalszy wzrost inflacji, pogorszenie struktury długu publicznego, podwyżki cen paliw i energii, ale nie tylko.
Obok negatywnych konsekwencji ekonomicznych dla całej gospodarki, pojawiają się też szanse. A wpływ wojny na poszczególne biznesy zaczynają dostrzegać też przedsiębiorcy niezwiązani bezpośrednio umowami handlowymi z żadną ze stron konfliktu.