Komisja przetargowa Tallinna Linnatransport przyznała zamówienie Pesie na 8 tramwajów z opcją na dodatkowych 15 sztuk w terminie do 16 miesięcy. Wartość całego kontraktu wynosi 52 mln euro. Dostawa niskopodłogowych tramwajów z zamówienia podstawowego rozpocznie się w trzecim kwartale 2024 roku. Pesa zaoferowała 48 miesięcy gwarancji na pojazdy. Umowa zostanie zawarta w maju w Bydgoszczy. 

Czytaj więcej

Nadchodzi tornado rynku pracy. Ukraińcy będą mieli 15 dni na powrót do kraju

Przewoźnik miejski Tallinna Linnatransport ogłosił w czerwcu 2021 roku przetarg. Po prekwalifikacjach, które odbyły się w sierpniu 2021 roku, ostatecznie 19 listopada 2021 oferty złożyli: Pesa Bydgoszcz, CAF i Skoda. 

Pesa zaoferowała 3-członowy tramwaj z rodziny Twist o długości 28,56 metra, mogący przewieźć do 300 pasażerów (w tym 65 miejsc siedzących). Okres eksploatacji tramwajów jest określony na 35 lat. Prędkość konstrukcyjna to 80 km/h, eksploatacyjna - 50 km/h. 

Czytaj więcej

Nowe porty to większe bezpieczeństwo. DCT Gdańsk nie zmienia planów inwestycyjnych

W styczniu producent dostarczył 40 nowych Twistów Tramwajom Śląskim. W marcu Pesa dostarczyła 16 tramwajów Swing do rumuńskich Jassów. Pesa realizuje w tej chwili umowę na dostawę 17 tramwajów dla kolejnego rumuńskiego miasta Krajowa. Spółka złożyła ofertę w organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przetargu na dostawę 49 tramwajów do trzech innych rumuńskich miast, zamierza również zaoferować Rumuńskim Kolejom elektryczne zespoły trakcyjne.

Pesa dostarczyła do tej pory zagranicznym klientom ponad 200 tramwajów, które wożą klientów między innymi w Sofii, Kijowie, Moskwie, Jassy, Cluj i Seged.