Przesyłka dostarczona z prędkością 350 km/h

Chiny przygotowują sieć szybkich połączeń kolejowych dla przesyłek ekspresowych.

Prototyp pierwszego na świecie towarowego pociągu osiągającego 350 km/h pokazany został 23 grudnia w Chinach. Wagony wyposażone są w drzwi o szerokości 2,9 metra, aby ułatwić szybki załadunek. Prototyp zbudowały w 3 lata zakłady CRRC Tangshan, które są najstarszą w Chinach fabryką kolejowego taboru, specjalizują się w budowie szybkich pociągów.

Czytaj więcej w: Kurierzy dają eksporterom więcej czasu na wysyłkę

Maksymalna masa ładunku wynosi 110 ton, a jego objętość 800 m3. Największy samolot transportowy świata Antonow An-225 Mrija ma ładownię o pojemności 1000 m3, nieco mniejszy An-124 Rusłan 700 m3, zaś Boeing 747-400F ponad 600 m3. Producent pociągu podkreśla, że 85 proc. objętości wagonów zajęte jest przez ładunek. CRRC Tangshan przygotował także oprogramowanie ułatwiające załadunek, uwzględniające wyważenie pojazdu oraz zapamiętujące lokalizację przesyłek na pokładzie. Będą one przewożone w różnych kontenerach, np. dla towarów suchych, w temperaturach kontrolowanych.

Czytaj więcej w: Koniec z lataniem. Samoloty pasażerskie przerabiane na towarowe

Pociąg będzie nadawać się do połączeń na dystansie 600-1500 km. Jazda możliwa jest w temperaturach od -25 do +40 stopni C. Pociąg potrzebuje na jednostkę przewożonego ładunku 8 proc. energii zużytej przez samolot na takim samym dystansie.

Władze chińskie spodziewają się wdrożyć nowy system transportowy do 2035 roku, mierzący 70 tys. km szybkich linii kolejowych. Ma on zwiększyć jakość usług transportowych. Kolej dotrze do wszystkich miast mających ponad 200 tys. mieszkańców, zaś miasta liczące ponad pół mln obywateli otrzymają połączenia kolejami wysokich prędkości.

Czytaj więcej w: Znamy nowe warunki wykonywania przewozów samochodowych do Wielkiej Brytanii

Podobny pomysł połączenia kraju pociągami wysokich prędkości oraz wykorzystania kolei do przewozu przesyłek przygotowuje do realizacji spółka CPK. Nie ogłosiła ona jeszcze wymagań co do taboru.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wirus zniechęcił do Alibaby

Zmalała liczba przesyłek z Chin. Kwarantanny we Włoszech mogą uderzyć w e-handel w Europie. ...

TRAKO 2019 | Zmieniamy polską kolej

Kolejarze realizują największe w historii inwestycje i stawiają na jakość. Chodzi o to, by ...

Dobre prognozy dla branży TSL, ale jest jeden problem

Logistycy i przewoźnicy inwestują miliardy złotych w magazyny i tabor, a także zwiększają zatrudnienie. ...

W 2020 roku wygrały punkty odbioru

Po raz pierwszy w historii klienci częściej wybierają dostawę do punktu niż do drzwi. ...

Nowe lokomotywy PKP IC dla rosnących przewozów

PKP Intercity inwestuje, przygotowując się na rosnące przewozy. Narodowy przewoźnik nie zwalnia tempa modernizacji ...

Ile naprawdę kosztuje pobór myta

Główny inspektor transportu drogowego, który obsługuje obecnie system viaTOLL, pobierający opłaty za przejazd ciężarówek, ...