Francuscy związkowcy szykują na 1 lutego mobilizację

Od początku lutego rozpocznie się we Francji związkowy protest w obronie kierowców ciężarówek. Jego forma nie jest znana.

We wspólnym komunikacie prasowym związków zawodowych CFDT, CGT, FO, CFTC, CFECGC działacze wzywają wszystkich pracowników branży transportu drogowego do zmobilizowania się do przygotowania działań, „które będą widoczne na terenie całego kraju od poniedziałku 1 lutego 2021 roku”.

Czytaj więcej w: W 2020 roku korki na ulicach zniknęły tylko na chwilę

Związkowcy zarzucają ministrowi transportu, że nie martwi się o los kierowców, a – jak przypominają – nie brakuje gorących tematów: rozprzestrzenianie się wirusa, konsekwencje brexitu i obowiązkowe testy PCR na powrót z Wielkiej Brytanii, godzina policyjna, otwieranie przydrożnych restauracji, urlop na zakończenie zajęć itp. Związkowcy nie zdecydowali, jaką formę może przybrać ta mobilizacja.

Czytaj więcej w: Europejska perspektywa ochrony środowiska

Niezadowoleni z pracy francuskiego rządu są także pracodawcy. Ich stowarzyszenie FNTR bezskutecznie apeluje o obniżenie danin publicznych i zauważa, że „Władze publiczne mają niefortunny zwyczaj traktowania przedsiębiorstw transportu drogowego jako jednej ze zmiennych dostosowawczych ich polityki fiskalnej. Podatek od osi, podatek od paliwa, podatek magazynowy, podatki parkingowe i opłaty drogowe. Pojazdy ciężarowe już płacą prawie 7 mld euro rocznie i wnoszą rocznie 39 mld euro finansowanie infrastruktury.” FNTR wskazuje, że przewoźnicy od dłuższego czasu wycofują się z dłuższych tras (dwie trzecie ciężarówek pracuje na dystansach do 150 km), a brak kierowców i rosnące koszty hamują rozwój przedsiebiorstw.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Grupa Raben zamknęła udany rok

Grupa zwiększyła przychody i wprowadza automatyzację procesów. Grupa  Raben uznaje miniony rok za udany: ...

Gospodarka się kręci: na drogach coraz więcej ciężarówek

W ostatnim tygodniu sierpnia ruch samochodów ciężarowych na drogach krajowych był o 3 proc. ...

Za niecały rok poznamy inwestora w Port Zewnętrzny w Gdyni

Do końca roku Port Gdynia wyłoni inwestora Portu Zewnętrznego. Na Bałtyku rozpocznie się kolejna ...

Rozmowa TRAKO 2019: Ekologia, bezemisyjność, alternatywne źródła energii

Polska wyznacza trendy w rozwoju zrównoważonego ekologicznie transportu publicznego – twierdzi Piotr Wroński, wiceprezes ...

Turcja pozostanie zamknięta dla polskich ciężarówek

Turcja nie usunie Polski z listy zakazującej wjazdu. MSZ poinformowało Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, ...

Bezpieczny autokar – wakacje 2019

Wraz z rozpoczęciem wakacji ruszyła akcja Inspekcji Transportu Drogowego „Bezpieczny autokar”. Sprawdzany jest stan ...