Kontenery z Chin ratują PKP Cargo

PKP Cargo korzysta z rosnących przewozów intermodalnych z Dalekiego Wschodu.

Grupa PKP CARGO odnotowała w kwietniu br. zwiększone miesiąc do miesiąca przewozy intermodalne (+5,9 proc.) i ma nadzieję na więcej. PKP CARGO Connect, spółka zależna PKP CARGO S.A., uruchomiła pociągi operatorskie w ramach produktu Connect Operator. Pierwsze stałe połączenie to trasy Gdańsk – Gliwice – Piacenza oraz Małaszewicze/Brześć – Gliwice – Piacenza i Małaszewicze/Brześć – Gliwice – Gdańsk.

Czytaj więcej w: Sławków przygotowuje się na pociągi z Chin

Do Małaszewicz nadchodzą w coraz większych ilościach pociągi z kontenerami z Chin. Maj był rekordowy w kolejowych przewozach kontenerów na Nowym Jedwabnym Szlaku. ULTC ERA podaje, że w maju przetransportowała 49,1 tys. kontenerów, w tym 33 tys. ładownych. To dwa razy więcej niż w tym samym miesiącu 2019 roku. W maju po raz pierwszy w historii ULTC ERA obsłużyła w miesiącu ponad 500 pociągów w obu kierunkach.

Także miesiąc po miesiącu widoczny jest szybki wzrost przewozów: w maju był one o niemal 8 tys. kontenerów większe niż w kwietniu. ULTC ERA ma 80 proc. przewozów kontenerowych z Chin do Europy. Operator podkreśla, że ważne w osiągnięciu rekordowego wyniku jest połączenie z Międzynarodową Unią Pocztową UPU. Rosyjskie Koleje podają, że przewozy pomiędzy Chinami i Europą wzrosły w pierwszych pięciu miesiącach roku o 35 proc. do 167 tys. TEU.

Czytaj więcej w: Kolej oferuje przewozy żywności do Chin

PKP Cargo skorzysta także na rozszerzeniu oferty połączeń. W pierwszej połowie roku na Nowym Jedwabnym Szlaku znalazło się 5 nowych miast, w tym jedno polskie – Gliwice dzięki połączeniom uruchomionym przez PKP CARGO Connect. Operatorem połączeń jest ULTC ERA.

W kolejnych miesiącach planowane jest rozszerzenie sieci pociągów operatorskich, obejmie ona też połączenia między portami w Gdańsku i Gdyni a terminalami PKP CARGO Connect w Warszawie i Poznaniu. Składy będą też kierowane do innych terminali Grupy PKP CARGO w kraju i za granicą.

W kwietniu 2020 roku Grupa PKP CARGO przewiozła w sumie na krajowym rynku 6,1 mln ton towarów (-27,1 proc. r/r), a praca przewozowa wyniosła 1,5 mld tkm (-27,0 proc. r/r).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wielton umocnił się na zagranicznych rynkach

Dobre wyniki w 2019 roku, ale słabe perspektywy na ten rok. Produkcja ruszyła w ...

Będą nowe znaki drogowe

Ministerstwo Infrastruktury wprowadzi  nowe znaki drogowe. Resort poszerzy „zakres informacji przekazywanych kierującym pojazdami” oraz pozwoli ...

Belgijska Poczta obsługuje e-handel pod Pruszkowem

Konkurent Amazona oferuje usługi fulfilmentu z magazynu pod Pruszkowem. Należąca do Belgijskiej Poczty spółka ...

Pesa. Spór o awaryjne silniki lokomotyw

Wysoka awaryjność jeżdżących w barwach InterCity dziesięciu lokomotyw Pesa Gama zwróciła uwagę Urzędu Transportu ...

Poczta Polska stawia na usługi kurierskie

Narodowy operator inwestuje w infrastrukturę paczkową oraz usługi cyfrowe. Do 2024 roku rynek tradycyjnej ...

Rosną długi transportu

Branża transportowa należy do najmniej solidnych płatników – wynika z danych BIG InfoMonitor. W ...