W wakacje na drogach będzie tłoczniej niż zwykle

Fot. GDDKiA

Kierowcy ciężarówek powinni przygotować się, że latem ruch na drogach będzie wyjątkowo duży.

Z przeprowadzonych przez TomTom badań wynika, że 82% pytanych skłonna jest zostać w tym roku na wakacje w kraju. Dla 61% ankietowanych powodem takiej decyzji jest niepewność co do ograniczeń w podróżach za granicą. Pandemia COVID-19 sprawiła też, że bardziej doceniamy swój kraj jako destynację urlopową (53%). Co więcej, jest duże prawdopodobieństwo, że ten trend utrzyma się w przyszłości. Ponad połowa polskich ankietowanych (52%) jest zdania, że nawet po pandemii jest bardziej prawdopodobne, że spędzą urlop w Polsce.

Czytaj więcej w: Inspektor zdalnie odczyta tachograf

Najpopularniejsze kierunki wśród polskich ankietowanych to województwa: pomorskie (28%), zachodniopomorskie (20%) oraz warmińsko-mazurskie (19%), zaś w dalszej kolejności podkarpackie (19%) oraz małopolskie (17%). Niemal co trzeci respondent (32%) pojechałby do dwóch różnych destynacji, zaś co czwarty (25%) – do jednej.

Czytaj więcej w: Kilometr drogi coraz tańszy

Pandemia zmieniała sposób w jaki sposób planujemy wakacyjne podróże. 30% ankietowanych z Polski zadeklarowało, że będzie częściej jeździć samochodem, zaś 22% ograniczy korzystanie z transportu publicznego. Niemal połowa respondentów (47%) dopiero w ostatniej chwili zaplanuje wakacyjną wycieczkę, a ponad połowa (51%) nie zarezerwuje urlopu, dopóki nie zostaną zniesione ograniczenia w podróżowaniu.

Czytaj więcej w: GDDKiA konkuruje z Yanosikiem

Dla 80% respondentów numerem 1 pozostaje samochód, a w dalszej kolejności samolot (24%) oraz pociąg (22%). Skłonność do podróżowania autem wynika z bezpieczeństwa – 72% Polaków zgodziło się ze stwierdzeniem, że ta forma transportu w czasie pandemii jest bezpieczniejsza od pozostałych. Ponadto kierowcy cenią sobie większą: swobodę i elastyczność (64%), wygodę (56%), kontrolę w nieprzewidywalnych czasach (45%) oraz możliwość wzięcia większej ilości bagaży (36%).

Czytaj więcej w: Do Krakowa w niecałe 2 godziny

Ponad połowa kierowców z Polski (54%) korzysta z aplikacji nawigacyjnej w telefonie, 17% z nawigacji wbudowanej w pojeździe, zaś 16% z dedykowanego urządzenia nawigacyjnego.

Z pomiarów GDDKiA wynika, że ruch osobowy w maju był na tym samym poziomie co w maju 2019 roku i o 27% większym niż w maju 2020 roku. Ruch ciężarówek był o 15% większy niż w analogicznym miesiącu 2019 roku i o 20% większy niż w 2020 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosjanie planują sprzedaż Gefco

Rosyjskie Koleje (RZD) uzyskały zgodę rządu na sprzedaż spółki Gefco jeżeli tylko poprawią się ...

Komórki przyczyną wypadków drogowych

Rozmowa przez komórkę to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Choć nie ma statystyk ...

Potrzebujemy masy krytycznej

Cameron Thorpe, prezes DCT Gdańsk mówi o utrzymaniu prymatu Gdańska na Bałtyku w przeładunkach ...

Rozmowa TRAKO 2019 | Potrzebna strategia zrównoważonego rozwoju transportu

Rola kolei będzie zdecydowanie rosnąć – mówi Krzysztof Niemiec, wiceprezes zarządu Track Tec. Dokąd ...

E-commerce, czyli branża wielu możliwości

Sytuacja gospodarcza zwiększa zainteresowanie zakupami on-line w wielu branżach, a elastyczność dostaw i komfort ...

Uzgodniona wymiana zezwoleń z Rosją

Przewozy do Rosji będą nie zagrożone, w Moskwie delegacje Polski i Rosji uzgodniły kontyngenty ...