Krajowa Administracja Skarbowa wskazuje, że w Korczowej (główne przejście drogowe z Ukrainą) dominują w przywozie: mrożonki, mięso, owoce-jagody, artykuły drewniane, oleje, kukurydza i profile metalowe. Większość z nich wymaga kontroli fitosanitarnych, które według funkcjonariuszy często niepotrzebnie przedłużają się z powodu błędów w dokumentacji.
Czytaj więcej
Przewoźnicy z krajów Trójmorza inwestują w nowy tabor, aby sprostać rosnącemu popytowi na przewozy.
KAS opublikowała informację o najczęstszych nieprawidłowościach występujących przy zgłaszaniu przesyłek do kontroli granicznej wskazanych przez Inspekcję Weterynaryjną Państwową Inspekcję Sanitarną, Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Inspekcja Weterynaryjna wskazuje, że podczas składania wniosków o przeprowadzenie kontroli identyfikuje się błędy w podawaniu danych podmiotów oraz nieustające omyłki pisarskie (dotyczy nr rejestracyjnych samochodu, nr świadectwa zdrowia, wagi, ilości, itp.) przy wypełnianiu określonej części wspólnotowego zdrowotnego dokumentu wejścia CHED (w zależności od rodzaju towarów podlegających wymogom weterynaryjnym: CHED-A dotyczący zdrowia zwierząt, bądź CHED-P dotyczący zdrowia produktów zwierzęcych) do systemu TRACES NT. Ponadto odnotowuje się uchybienia odnośnie prawidłowo przygotowanej dokumentacji przedkładanej do kontroli weterynaryjnej.
Państwowa Inspekcja Sanitarna wskazuje na problemy z nieprawidłowo przygotowanymi dokumentami do granicznej kontroli sanitarnej lub brak wymaganych dokumentów, co w sposób istotny może wpływać na opóźnienia w odprawach.