Bałkański kierunek

Polskie firmy logistyczne coraz częściej wchodzą na Bałkany.

Dla logistyków szczególnie atrakcyjne są adriatyckie porty. W połowie grudnia Rohlig Suus Logistics otworzył biuro w porcie Koper.

Koper w korytarzu

Kluczową rolą nowego biura jest oferowanie połączeń intermodalnych, jako alternatywnej trasy z Dalekiego Wschodu do Europy Środkowej i Południowej. Już teraz słoweńskie biuro obsługuje fracht morski całokontenerowy (FCL) oraz przewóz przesyłek drobnicowych (LCL), wraz z usługami dystrybucji na terenie całej Europy. Ma również pełne możliwości obsługi cargo lotniczego na lotnisku w Lublanie. – Trasa przez Koper pozwoli zaoferować klientom kompleksowe połączenia intermodalne do południowej i centralnej części Europy, skracając czas transportu nawet o 5 dni. Jest to atrakcyjne rozwiązanie dla klientów z Węgier, Rumunii, Czech, Słowacji, a nawet Austrii i południowych Niemiec, jako alternatywa dla portu w Hamburgu – ocenia prezes Rohlig Suus Logistics Tadeusz  Chmielewski.

Port w Koprze odgrywa istotne znaczenie w projekcie „Łącząc Europę”, czyli koncepcji rozwoju dziesięciu ogólnoeuropejskich korytarzy transportowych (tzw. sieć TEN-T). Jedenasty korytarz – tzw. Amber – łączy słoweński Koper z Warszawą i granicą z Białorusią. Szacuje się, że port ma 40 proc. udziału w ruchu kontenerowym na Północnym Adriatyku i jest największym terminalem w tym regionie zbliżającym się do przeładunku na poziomie 1 miliona TEU rocznie. Według danych operatora portu, firmy Luka Koper, w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 roku na inwestycje w porcie przeznaczono 25 mln euro. Na koniec września 2019 roku w porcie zatrudnionych było 1700 osób, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym o 40 proc.

Czytaj więcej w: http://Znów rosną przewozy intermodalne z polskich portów

Nowy oddział Rohlig Suus Logistics jest szóstym zagranicznym biurem uruchomionym w ciągu ostatnich dwóch lat, po czterech lokalizacjach w Czechach i jednej na Węgrzech. zatrudnia ponad 1500 osób w 26 oddziałach w kraju i zagranicą oraz zarządza ponad 200 tys. m kw. powierzchni magazynowej.

Kolejowe połączenia

Do portu w Koprze dostęp zapewniła sobie także grupa PKP Cargo poprzez spółkę AWT. Jej pierwszy pociąg wjechał do portu 20 sierpnia 2019 roku, wioząc samochody z Czech. Pod koniec 2018 roku AWT kupiła słoweńskiego przewoźnika Primol-Rail. – Ponieważ Grupa PKP Cargo posiada licencję na prowadzenie działalności m.in. w Polsce, Czechach, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii, jest w stanie obsługiwać przy użyciu tylko jednej lokomotywy wielosystemowej pociągi z Polski aż do granicy słoweńsko-włoskiej i do portu Koper – tłumaczy prezes AWT Maciej Walczyk. Wcześniej AWT prowadziło pociągi do granicy ze Słowenią, na której składy przejmował lokalny przewoźnik.

W leżącym niedaleko Kopru Porcie Rijeka mniejszościowym udziałowcem jest OT Logistics. W trzech pierwszych kwartałach OT Logistics zanotował w Luka Rijeka wzrost przeładunków m.in. rudy żelaza o 41 proc. r/r oraz drewna o 6 proc. r/r stanowiących ponad połowę ładunków. Jednocześnie port zanotował spadek przeładunków węgla.

Czytaj więcej w: http://OT Logistics sprzeda biznes rzeczny

Na początku listopada 2019 roku Grupa Raben uruchomiła oddział w stolicy Bułgarii, Sofii. Działalność Raben Logistics Bulgaria obejmuje cały kraj, spółka świadczy usługi dystrybucji krajowej i międzynarodowej (LTL, FTL). Główne połączenia międzynarodowe firma realizuje do Niemiec, Rumunii, Włoch, Polski i Węgier. Bułgarska spółka skupi się na obsłudze klientów z branży motoryzacyjnej, chemicznej, tekstylnej i przetwórstwa spożywczego.

Grupa Raben posiada ponad 130 własnych oddziałów w trzynastu krajach: Bułgarii, Czechach, Holandii, Niemczech, Węgrzech, Litwie, Łotwie, Estonii, Polsce, Słowacji, Ukrainie, Rumunii i Włoszech. Grupa zatrudnia ponad 10 tys. pracowników oraz dysponuje około 1,2 mln m kw. powierzchni magazynowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wydłużają się kolejki na granicy

W ostatniej dobie kolejki na granicach wydłużyły się dwukrotnie. W Świecku, Jędrzychowicach, Gorzyczkach kolejki ...

Samochody zniknęły z dróg i ulic

W miastach ruch drogowy w pierwszym tygodniu ograniczeń zmalał o dwie trzecie. W miastach ...

Europejscy przewoźnicy w kwietniu wstrzymali się z zakupami ciężarówek

Pandemia doprowadziła do skurczenia się popytu na ciężarówki o ponad dwie trzecie. W kwietniu ...

Coraz większy ruch na granicach

Wczorajszy ruch na granicach był o ponad jedną trzecią większy w stosunku do poniedziałku. ...

Logistycy wyruszyli na połów

Rozdrobnienie sektora zachęca silne firmy do przejęć. Chętnych do sprzedaży swojego biznesu jest dużo. ...

Gorzów odebrał pierwszego Twista

Z lekkim opóźnieniem miasto kończy remont torów i odbiera spóźnione tramwaje. Prezydent Gorzowa Jacek ...