FM Logistic chwali się wynikami

Dobry miniony rok FM Logistic. W nowym pandemia wywołała chwilowe spadki przychodów, przy wzroście kosztów.

Publikacja: 19.06.2020 11:09

FM Logistic chwali się wynikami

Foto: logistyka.rp.pl

FM Logistic zanotowała w roku obrotowym 2019/20, zakończonym w marcu 2020 roku, przychody w wysokości 1,43 mld euro, co oznacza wzrost o 8,7 proc. w stosunku do roku poprzedniego (o 8 proc. bez uwzględnienia różnic kursowych). Zysk przed odliczeniem odsetek i podatków (EBIT) wyniósł 42,5 mln euro, czyli o 21 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Czytaj więcej w: Marne perspektywy dla przemysłu samochodowego

Dyrektor zarządzający FM Logistic Jean-Christophe Machet ostrzega, że wybuch pandemii postawił wyzwania na początku nowego roku obrotowego. – W kwietniu i maju 2020 roku zaobserwowaliśmy spadek przychodów o 9 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem oraz znaczny wzrost kosztów operacyjnych związany z wprowadzaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa w związku z pandemią Covid-19 – stwierdza dyrektor zarządzający.

Przychody były równo rozłożone między poszczególne regiony geograficzne, przy czym udział Francji stanowi 38 proc. Przychody we Francji wzrosły o 7,7 proc. do 550 milionów euro. Wzrost przychodów w Europie Centralnej i Wschodniej wyniósł od 8 do 16 proc.

FM Logistic Centralna Europa, w którego skład wchodzą 4 kraje: Czechy, Polska, Słowacja i Węgry w roku finansowym 2019/20 uzyskał przychód w wysokości 322 mln euro. Największy wzrost rok do roku odnotowały Czechy, aż 13 proc. Z kolei najbardziej dynamicznie rozwijającymi się segmentami były: logistyka e-commerce i transport drobnicowy, gdzie przychód wzrósł o 19 proc. Jest to efektem m.in. wysiłków na rzecz zagęszczenia sieci transportowej i uruchomienia 3 nowych magazynów przeładunkowych w okolicach Łodzi, Warszawy i na Górnym Śląsku.

Czytaj więcej w: Kuehne + Nagel nie redukuje personelu

Spółka pozyskała też dużych nowych klientów, w tym m.in. firmę Lorenz Bahlsen Snack-World – producenta słonych przekąsek oraz wiodącego polskiego producenta leków – firmę Polpharma. Na potrzeby tego drugiego został rozbudowany o kolejny moduł magazyn w podwarszawskim Błoniu, gdzie pod nazwą FM Health operator prowadzi największe centrum logistyczne dla farmacji w Europie środkowej.

Inne dwie rozbudowy to magazyn w Będzinie (woj. śląskie) oraz na północy Czech w Lovosicach. – Rozpoczęty w kwietniu rok finansowy przyniósł niespotykane dotąd wyzwania i umieścił nas w nowej rzeczywistości. Stosunkowo szybko odnotowaliśmy spadek wolumenów w transporcie drobnicowym. Dziś wiemy, że miał on charakter tymczasowy, nieprzekraczający kilkunastu procent – szacuje dyrektor zarządzający FM Logistic CE Daniel Franke.

Spółka zrealizowała zakładaną sprzedaż w roku finansowym 2019/20 podpisując nowe kontrakty o łącznej wartości ponad 150 mln euro. Wzrost sprzedaży był szczególnie widoczny w branży kosmetycznej (+20 proc.) i sektorze usług logistycznych dla branży e-commerce, zwłaszcza we Francji, w Hiszpanii, Indiach i Rosji. W ubiegłym roku obsługiwany przez FM Logistic wolumen sektora e-commerce w Rosji wzrósł o 32 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. We Francji spółka FM Logistic wygrała ważny kontrakt na usługi logistyczne wspierające sprzedaż internetową dużej, międzynarodowej sieci detalicznej.

Czytaj więcej w: Miliony na roboty w magazynach

Przychody z działalności transportowej przekroczyły 500 mln euro (36 proc. łącznych przychodów), głównie dzięki rozwojowi usług LTL (ładunki mniejsze niż samochody ciężarowe) oraz logistyce miejskiej. Oferowana przez FM Logistic usługa CityLogin, która łączy dostawy ostatniej mili i małe miejskie huby logistyczne, jest dostępna w około 30 miastach Europy. Od niedawna mogą z niej także korzystać mieszkańcy hiszpańskich miast – Bilbao, Saragossy i Kordoby.

Spółka FM Logistic kontynuowała prace związane z automatyzacją wybranych magazynów i procesów biurowych.Zakupiono dodatkowe wózki samojezdne AGV i roboty magazynowe. Liczba użytkowników internetowego portalu dla klientów MySCM wzrosła o 9,5 proc.. Kolejnym ważnym obszarem działań była digitalizacja dokumentacji transportowej.

Wzrost zatrudnienia, który wyniósł 9,3 proc. w roku 2018/19, zwolnił do 1,3 proc. w roku 2019/20, co potwierdza skuteczność programów rozwoju umiejętności i szkoleń, zwłaszcza w obszarze operacji magazynowych. Spółka FM Logistic zatrudnia około 25,7 tys. pracowników.

FM Logistic zanotowała w roku obrotowym 2019/20, zakończonym w marcu 2020 roku, przychody w wysokości 1,43 mld euro, co oznacza wzrost o 8,7 proc. w stosunku do roku poprzedniego (o 8 proc. bez uwzględnienia różnic kursowych). Zysk przed odliczeniem odsetek i podatków (EBIT) wyniósł 42,5 mln euro, czyli o 21 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Czytaj więcej w: Marne perspektywy dla przemysłu samochodowego

Pozostało 90% artykułu
Logistyka Kontraktowa
Jak branża TSL ma raportować ESG?
Logistyka Kontraktowa
Potencjał międzynarodowych przesyłek kurierskich
Logistyka Kontraktowa
ESG poniżej zera
Logistyka Kontraktowa
Czy ESG zagrozi istnieniu polskich firm?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Logistyka Kontraktowa
Redakcja dziennika Rzeczpospolita zaprasza na VI Spotkanie Liderów branży TSL