Sittam z siedzibą w Cornaredo k. Mediolanu dysponuje ośmioma oddziałami o łącznej powierzchni 50 tys. m kw. i obsługuje rocznie pół mln przesyłek drobnicowych. Spółka zatrudnia 300 osób bezpośrednio oraz drugie tyle jako podwykonawców. Dyrektorem zarządzającym został Wojciech Brzuska, który odpowiada za integrację Sittam z Grupą Raben.

– Włochy to obecnie partner nr 4. w światowej wymianie międzynarodowej, dlatego rozwój połączeń do i z tego rynku, jest z punktu widzenia strategii Grupy niezwykle istotny. Trwająca właśnie transformacja, to kolejny krok na drodze integracji Raben z Sittam Italy. Po uruchomieniu połączeń drobnicowych Sittam z Europą Centralną i Holandią, a następnie siatki codziennych połączeń do/z Niemiec, przyszedł czas na następny kamień milowy – podkreśla Brzuska. Włoska spółka liczy przede wszystkim na obsługę wymiany z Niemcami, której wartość sięga 140 mld euro.

Sittam wdroży systemy informatyczne Grupy Raben oraz jej standardy operacyjne. – Nie przewidujemy w najbliższym czasie inwestycji fizycznych (np. w magazyny) we Włoszech – zapewnia rzeczniczka grupy Klaudyna Polanowska-Skrzypek. Sittam jest wieloletnim partnerem Grupy Raben we Włoszech. W 2017 Raben wykupił 20 proc. udziałów włoskiego partnera. Po zakupie kolejnej transzy udziałów, uzgodnionej w połowie kwietnia, dotychczasowi właściciele, rodzina Bertola, zachowają 49 proc. akcji.

Założona w 1991 roku w podpoznańskim Baranowie Grupa Raben ma siedzibę w Robakowie pod Poznaniem. W Europie zatrudnia 10 tys. osób, w tym w Polsce ponad 5 tys., dysponuje magazynami o łącznej powierzchni 1,2 mln m kw. Działając na dwunastu rynkach, Grupa Raben w 2018 roku zanotowała ponad 1 mld euro przychodów i doręczyła 13,6 mln przesyłek. Grupa uruchomiła w ub.r. własną sieć drobnicową w Niemczech (trzecią po Schenkerze i Dachserze).