Branża logistyczna spodziewa się kolejnego doskonałego roku i planuje miliardowe inwestycje w magazyny oraz w ich wyposażenie. W zeszłym roku firmy z sektora TSL wynajęły 1,4 mln mkw. powierzchni magazynowej (dwie trzecie to nowe umowy). Wartość umów najmu i wyposażenia nowej powierzchni magazynowej przekroczyła 3 mld zł. Inwestycje w podobnej skali branża poczyni także w tym roku.
– Dobra koniunktura zachęca przedsiębiorców do dalszego inwestowania zarówno w obiekty produkcyjne, jak i magazynowe. W budowie jest kolejne 2 mln mkw. powierzchni, a prognozy 25-procentowego wzrostu wartości e-handlu wskazują, że 2019 rok będzie kolejnym rekordowym dla całej logistyki – uważa prezes dystrybutora wózków widłowych i wyposażenia magazynów Jungheinrich Polska Jarosław Cisak.
Magazyny jak grzyby
Zatrudniająca 10 tys. osób Grupa Raben planuje rozbudowę oddziałów we Wrocławiu, Straszynie i Pikutkowie oraz otwarcie trzech nowych obiektów. W Robakowie pod Poznaniem powstaje 11. hala, przeznaczona do obsługi producenta kosmetyków. Dyrektor generalny Raben Logistics Polska Janusz Anioł spodziewa się stabilnego rynku i podobnej dynamiki jak w ubiegłym roku. W 2018 roku grupa na 12 rynkach obsłużyła 13,6 mln przesyłek (5 proc. wzrostu), w tym połowa przypadła na Polskę. W ub.r. otworzyła trzy nowe oddziały w Polsce, jeden w Czechach i jeden nowy magazyn na Węgrzech.
Rozbudowują się także mniejsze firmy, jak Rohlig Suus (1400 zatrudnionych osób), który zanotował 20-procentowy wzrost liczby przesyłek. – W 2019 roku otwieramy kolejne dwa magazyny w Sosnowcu i we Wrocławiu – wymienia dyrektor ds. rozwoju Rohlig Suus Logistics Piotr Chmielewski. W 2018 roku ta firma zwiększyła powierzchnię magazynową o 31 proc. do 200 tys. mkw.