Te mają zrewolucjonizować nowoczesną logistykę, zapewniając najlepszą ochronę, dostęp do kompleksowej informacji o przesyłce oraz minimalizując ślad węglowy całego procesu logistycznego.
Czytaj więcej w: Kurierzy dają eksporterom więcej czasu na wysyłkę
Za projektem stoi konsorcjum trzech instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz: Instytutu Logistyki i Magazynowania (Łukasiewicz-ILiM), Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki (Łukasiewicz-IMiF) oraz Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych (Łukasiewicz-IBWCh). Z nowatorskiego opakowania mają korzystać w przyszłości firmy z sektora e-commerce.
Ekosystem opakowań zwrotnych składa się z wytrzymałego opakowania wielokrotnego użytku, wyposażonego w sensory oraz niskoprądowy układ identyfikacji opakowania, a także tzw. wrzutni (urządzenia do zwrotu opakowań) oraz oprogramowania umożliwiającego zarządzanie całym procesem logistycznym.
W wyniku realizacji projektu powstanie zunifikowane opakowanie zwrotne wielorazowego użytku, które ułatwi identyfikację i ograniczy błędy w odczycie etykiet. Jak tłumaczą przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz, rozwiązanie pozwoli sprzedawcom, nabywcom oraz operatorom logistycznym na obniżenie kosztów dostawy, lepszą ochronę towarów, możliwość gromadzenia i analizy dodatkowych informacji o przebiegu procesu dostawy i zwrotu oraz bardziej efektywne przygotowanie przesyłki.