Sprzedaż detaliczna spadła w styczniu o 0,3%, tj. poniżej oczekiwań rynkowych. GUS wskazuje wzrost obrotów farmaceutykami, odzieżą i obuwiem oraz meblami i sprzętem RTV&AGD. Pierwszy raz od blisko półtora roku spadła sprzedaż żywności – zaznaczają specjaliści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
KRD wskazuje, że 40 proc. Polaków było zmuszonych sięgnąć po zgromadzone środki z powodu rosnących cen i kosztów utrzymania. 31 proc. osób wykorzystało w tym celu 1/10 odłożonych pieniędzy, 37 proc. „odmroziło” 30 proc. gotówki.
Czytaj więcej
Władze w Astanie interweniowały w sprawie zamknięcia przejść granicznych Polski z Białorusią dla ciężarówek spoza UE i EFTA, poinformowała 24 lutego Narodowa Izba Przedsiębiorców Kazachstanu Atameken.
Na podstawie analizy napływy zamówień przemysłowych w styczniu, eksperci PKO Research przyznają, że trend wskazuje na spowolnienie napływu zamówień, co zwiastuje hamowanie produkcji. Z drugiej strony optymistyczny jest wzrost inwestycji samorządów, które mają do wydania niemal 60 mld zł.
Na rynku pracy liczba zwolnień równoważona jest nowymi ofertami pacy. Te okoliczności wpływają na logistykę. W przypadku kontraktowej perspektywy są obiecujące, co przekłada się na popyt na magazyny. – Można przewidywać, że w perspektywie następnych pięciu lat rynek urośnie o około połowę, a w perspektywie kolejnych dziesięciu lat podwoi swoje zasoby. Obecnie w budowie znajduje się niemal 3,4 mln mkw., a w strefie skonkretyzowanych planów (zabezpieczone działki) pozostaje budowa prawie 20,5 mln mkw. magazynów – podlicza partner, Dział Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers Jan Barbasiewicz.