Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce na koniec 2019 roku wyniosły 18,5 mln m kw. – oblicza firma doradcza Savills. W ostatnim roku deweloperzy oddali do użytku ponad 2,7 mln m kw. nowej powierzchni, co jest najwyższą wartością odnotowaną w historii rynku.
W budowie drugie tyle
Największymi obiektami ukończonymi w 2019 roku były: BTS dla firmy Amazon w Gliwicach wybudowany przez Panattoni (210 000 m kw.), kolejne hale w ramach Central European Logistics Hub również autorstwa Panattoni (131 000 m kw.) oraz BTS dla firmy Zalando w Olsztynku, którego deweloperem był Hillwood (120 500 m kw.).
Warszawa pozostaje największym rynkiem magazynowym z zasobami 4,3 mln m kw., ale najszybciej rozwijała się Polska Centralna. W ubiegłym roku przybyło tam najwięcej nowej powierzchni w skali całego kraju (ponad 600 000 m kw.). Wysoką dynamiką wzrostu podaży cechuje się również Górny Śląsk oraz Wrocław. – Dużym zainteresowaniem cieszą się ostatnio obiekty typu „last mile”, czyli projekty miejskie, które pozwalają firmom zminimalizować czas dostawy towaru do klienta — mówi senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International Maciej Chmielewski.
Czytaj więcej w: http://W tym roku powierzchnia magazynów w Polsce przekroczy 20 mln m kw.
Na koniec 2019 roku w budowie pozostawało niemal tyle samo powierzchni co przed rokiem (blisko 1,9 mln m kw.), z czego najwięcej w Warszawie i na Górnym Śląsku. Istotnie wzrósł udział inwestycji spekulacyjnych, czyli takich, które budowane są bez wcześniejszego zabezpieczenia powierzchni umowami przednajmu. Na koniec 2019 roku wyniósł on 51 proc., podczas gdy przed rokiem było to zaledwie 34 proc.