Polskie porty notują listopadowe rekordy obrotów

Węgiel i inne surowce energetyczne przyczyniły się do rekordowych przeładunków w polskich portach. Tym razem jest to import.

Publikacja: 23.12.2022 10:47

Polskie porty notują listopadowe rekordy obrotów

Foto: Port Gdańsk

Wprowadzone embargo na surowce energetyczne sprowadzane z Rosji, przy jednoczesnej potrzebie zapewnienia ciągłości dostaw surowców z innych kierunków drogą morską sprawiły, że porty notują rekordowe przeładunki węgla. 

Czytaj więcej

Filipińska grupa zostaje w BCT na kolejne 30 lat

Spółka Port Gdański Eksploatacja przyjęła na siebie ciężar obsługi wzmożonego potoku ładunków 24h/ 7 dni w tygodniu. W ciągu 11 miesięcy 2022 roku spółka przeładowała łącznie 3,6 mln ton węgla, co stanowi 295 proc. wzrostu w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku. Rekordowy był listopad, w którym przeładowano ponad 750 tys. ton tego surowca. 

Tylko w tym roku ze względu na obecną sytuację geopolityczną i potrzebę składowania węgla na terenie operatora PG Eksploatacja, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk wykonał utwardzenia dodatkowych powierzchni pod place składowe o łącznej powierzchni 100 000,00 m2 jak również modernizację istniejącej infrastruktury kolejowej o łącznej długości 1367,00 m.b. W ramach współpracy ZMPG i PGE aktualnie trwają prace mające na celu utwardzenie kolejnych 42 000,00 m2. terenów. Łączna wartość inwestycji spółki w place składowe to 11,7 mln zł. 

W gdyńskim porcie przeładunek węgla w pierwszych dziesięciu miesiącach roku wyniósł 2,5 mln ton, czyli był większy o ponad 127 proc. w stosunku do roku wcześniejszego. Rekord padł w październiku (ostatnim raportowanym miesiącu) z wynikiem bliskim 0,5 mln ton, ponad 4 razy lepszym od zanotowanego w październiku 2021 roku. 

Czytaj więcej

Nadchodzą mapy w czasie rzeczywistym dla autonomicznych aut

W portach w Szczecinie i Świnoujściu przeładunki węgla wzrosły o 38,7 proc. (przeładunki LNG powiększyły się o 65,4 proc.). Operatorzy portowi działający w zespole portów Szczecin-Świnoujście do końca listopada br. obsłużyli tyle samo ładunków, co w całym ubiegłym 2021 roku. Obecny wynik operacyjny wynosi 33,3 mln ton. Oznacza to, że w stosunku do 2021 roku porty są na plusie o 9,4 proc. 

Porty Szczecin-Świnoujście zakończą ten rok wynikiem 36,3 mln ton obsłużonych ładunków, czyli o ok. 10 proc. więcej aniżeli w ub. 2021 roku oraz rekordowym 2018. 

Rynek
Dla magazynów przyszły rok będzie równie dobry jak mijający
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Drogowy
Przewoźnicy rozpędzili się w zakupach
Drogowy
Zdesperowani przewoźnicy zapowiadają blokadę Dorohuska
Elektromobilność
Łamigłówki nad elektryfikacją ostatniej mili
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regulacje Ue
Transport drogowy będzie objęty ETS