Dla magazynów przyszły rok będzie równie dobry jak mijający

Mijający rok był dobry rok dla magazynów. Kolejny zapowiada się podobnie, choć odsetek pustostanów wzrośnie.

Publikacja: 21.12.2022 19:55

Dla magazynów przyszły rok będzie równie dobry jak mijający

Foto: MLP

Rynek powierzchni przemysłowo-logistycznej w Polsce znajduje się w bardzo dobrej kondycji, przekonują eksperci firmy Colliers. Spodziewają się dalszego wzrostu pustostanów ze względu na prognozowany wysoki poziom nowej podaży. 

Wzrost ten nie świadczy jednak o gorszej kondycji rynku. – Niska stopa pustostanów jest zjawiskiem pożądanym przez poszczególnych właścicieli obiektów, gdyż oznacza, że mają oni zapewniony niezakłócony dochód z czynszów. Jednak w przypadku całego rynku bardziej pozytywnym zjawiskiem jest stopa pustostanów wyższa o kilka punktów procentowych, która pozwalałaby zachować równowagę rynkową oraz umożliwiłaby najemcom szybsze zaspokajanie popytu – tłumaczy Senior Partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers Maciej Chmielewski. 

Czytaj więcej

Transport drogowy będzie objęty ETS

Analitycy rynku wskazują na mniejszą liczbę rozpoczynanych inwestycji. – Ze względu na wysoki koszt pozyskania finansowania liczba nowo rozpoczynanych projektów magazynowych się zmniejsza, szczególnie dotyczy to projektów realizowanych na zasadach spekulacyjnych. Dodatkowo wymóg banków dotyczący posiadania przynajmniej 50% poziomu komercjalizacji nie ułatwia deweloperom zadania – podkreśla dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych, Newmark Polska Jakub Kurek. 

Inwestycje z klientami

W związku z tym w 2023 roku częściej będą realizowane inwestycje magazynowe na zasadach BTS czy BTO, ze względu na mniejsze ryzyko związane z realizacją takiego przedsięwzięcia w porównaniu z inwestycją spekulacyjną. – To z kolei spowoduje, że deweloperzy, którzy zdecydują się na rozpoczęcie projektów na zasadach spekulacyjnych, szczególnie w lokalizacjach z niskim poziomem dostępnej powierzchni magazynowej do wynajęcia, będą mogli dyktować warunki najmu – przewiduje Kurek.

Eksperci uważają, że kolejny rok może przynieść dalszy wzrost czynszów, jednak nie będzie on tak dynamiczny jak w 2022 roku, gdy sięgnął 20-50 proc. Pomimo rosnących stawek Polska pozostanie atrakcyjnym rynkiem I&L w porównaniu z Europą Zachodnią i będzie przyciągać kolejnych najemców. Poza aspektem finansowym, istotnymi czynnikami budującymi zainteresowanie najemców Polską są jej położenie - w pobliżu zachodnioeuropejskich rynków zbytu - i rozwijająca się infrastruktura transportowa.

Znajdująca się w budowie powierzchnia magazynowa jest mniejsza od rekordowego poziomu, zanotowanego na początku 2022 roku (4,8 mln m kw.). – Trzeci kwartał był pierwszym od półtora roku, kiedy rozpoczęto mniej niż 1 mln nowych budów. To wpłynie na dostępność, co będzie problemem dla wielu sektorów – przypuszcza starsza konsultantka w dziale doradztwa i badań w CBRE Anna Bielacka.

Czytaj więcej

Maleje dynamika wzrostu e-handlu, firmy tej branży czyszczą magazyny

Inwestycje pozostają stosunkowo wysokie. W 2023 roku całkowite zasoby rynku przemysłowo-logistycznego przekroczą 30 mln m kw. - Prognozy wzrostu w branży logistycznej oraz duży popyt wśród operatorów na powierzchnię przemysłową potwierdzają, że w czasach pełnych wyzwań, w obliczu zrywających się łańcuchów dostaw, posiadanie odpowiedniej bazy logistyczno-magazynowej jest elementem kluczowym dla zapewnienia ciągłości biznesu. Dodatkowo Polska dzięki strategicznej lokalizacji w centrum Europy staje się idealnym miejscem do prowadzenia działań obsługujących cały kontynent. Dobrze rozwinięta infrastruktura, dostęp do atrakcyjnych lokalizacji i wciąż niższe koszty operacyjne niż na zachodzie, przyciągają firmy zarówno o lokalnym, regionalnym, jak i globalnym zasięgu – wymienia Managing Director Panattoni Marek Dobrzycki.

Logistyka motorem inwestycji

Zmienia się nabywca. Na początku pandemii magazynów szukały firmy związane z e-handlem. – Firmy te wciąż generują względnie wysoki popyt na rynku, jednak w mniejszym stopniu niż półtora roku temu – przyznaje Chmielewski. – Nieruchomościami przemysłowo-logistycznymi wciąż najbardziej zainteresowani są najemcy z sektora 3PL. Ponad połowa popytu z III kw. 2022 r. została wygenerowana właśnie przez operatorów logistycznych – dodaje Chmielewski. 

Najemca logistyczny powinien utrzymać wysoki udział rynkowy. – Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, 58 proc. przedstawicieli sektora spodziewa się wzrostu obrotów, taki sam odsetek planuje zatrudniać – wynika z raportu CBRE i Panattoni „Confidence Index 2022”.

Czytaj więcej

Filipińska grupa zostaje w BCT na kolejne 30 lat

Coraz mocniej zarysowuje się zjawisko reshoringu. – Coraz więcej firm produkcyjnych decyduje się na przeniesienie części lub całości swojej działalności m.in. do Polski. Potwierdza to też ostatni raport firmy Reuters „A generational shift in sourcing”, w którym Polska, wg ankietowanych, będzie jednym z głównych beneficjentów tego zjawiska, czyli przeniesienia produkcji bliżej rynku zbytu w celu zmniejszenia ryzyka związanego z zakłóconymi i/lub zerwanymi łańcuchami dostaw – wyjaśnia Kurek.

W sporządzonym przez firmę Cushman & Wakefield rankingu Manufacturing Risk Index (MRI) najwyżej w rankingu bazowym została sklasyfikowana Polska spośród państw regionu EMEA. – Wykwalifikowani i rzetelni pracownicy, dostęp do doskonałej infrastruktury logistycznej, doskonałe otoczenie biznesowe, a także stosunkowo niskie ryzyka ekonomiczne i energetyczne, a także atrakcyjne koszty budowy i jedne z najniższych w regionie koszty mediów czynią nasz kraj idealną lokalizacją dla działalności produkcyjno-przemysłowej – wskazuje partner, Head of Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield Damian Kołata. 

Przewozy
Zleceniodawcy już wydłużają terminy płatności
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Drogowy
Na granicy polsko-ukraińskiej znów źle, zanosi się na protest
Systemy IT
Autonomiczna jazda zacznie się od parkingu
Drogowy
Siada popyt na używane ciężarówki, punkt zwrotny za nami
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regulacje Ue
Poszerzona sieć TEN-T w standardzie europejskim wjedzie na Ukrainę