Nadchodzą mapy w czasie rzeczywistym dla autonomicznych aut

Dla aut autonomicznych potrzebne są dokładne mapy, najlepiej w czasie rzeczywistym. TomTom, Amzon, Meta i Microsoft stworzyli nową platformę mapową.

Publikacja: 21.12.2022 10:41

Nadchodzą mapy w czasie rzeczywistym dla autonomicznych aut

Foto: TomTom

TomTom, Amazon Web Services (AWS), Meta i Microsoft stworzyli otwartą mapę bazową Overture, działającą na Linuxie, czyli na otwartym źródle. Celem jest stworzenie globalnego standardu map wysokiej dokładności i aktualności. 

Czytaj więcej

Uwaga na złodziei z fałszywej strony e-Toll

Interoperacyjne dane mapowe będą otwarte dla podmiotów prywatnych i rządowych. Firmy założycielskie mają nadzieję przyciągnąć do nowej platformy różne środowiska programistów. Podstawowa mapa będzie bezpłatna, na której można będzie budować specjalistyczne, płatne poziomy. 

Overture Maps Foundation zamierza stworzyć globalny system referencyjny i ustrukturyzowany schemat danych. Ułatwi to ekosystemowi użytkowników i współpracowników efektywne dzielenie się danymi mapowymi. – Standaryzacja Overture i interoperacyjna mapa bazowa mają fundamentalne znaczenie dla łączenia informacji geoprzestrzennych z całego świata. TomTom Maps Platform wykorzysta połączenie mapy bazowej Overture, szerokiej gamy innych danych oraz danych własnych TomTom w postaci stale zintegrowanego i kontrolowanego pod względem jakości produktu. Będzie on służył szerokiemu zakresowi zastosowań, w tym najbardziej wymagającym aplikacjom, takim jak zaawansowana nawigacja, wyszukiwanie i zautomatyzowana jazda – tłumaczy prezes TomTom Harold Goddijn. 

Docelowo mapy powinny być zbliżone do map w czasie rzeczywistym, co umożliwi stosowanie ich w samochodach autonomicznych. Chodzi zarówno o samochody osobowe jak i autobusy oraz ciężarówki. 

Czytaj więcej

Zleceniodawcy już wydłużają terminy płatności

TomTom zapowiada, że dzięki Maps Platform przyspieszy swój rozwój, zarówno w segmencie Enterprise (różnych zastosowań, łącznie z mapami w telefonach), jak i Automotive. Nowa platforma pozwoli walczyć na rynku map z Google Maps. Firma planuje, że w 2025 roku uzyska z technologii lokalizacyjnych przychody w wysokości 600 milionów euro, co oznacza łączną roczną stopę wzrostu przekraczającą 10% (liczoną od 2021 roku). 

Dzięki szybszemu wzrostowi firma TomTom powinna skorzystać z dźwigni operacyjnej, co pozwoli na osiągnięcie do 2025 r. wskaźnika wolnych przepływów pieniężnych na poziomie 10% przychodów grupy. Tymczasem rekordowa wartość zamówień firmy TomTom w branży Automotive sięga 2,4 mld euro i stanowi dobry fundament dla dalszego wzrostu przychodów. Portfel zamówień otrzymanych z przemysłu samochodowego wzrósł w grudniu o 500 mln euro w porównaniu z końcem 2021 roku.

Drogowy
Wielka Brytania zamyka rynek dla przewoźników unijnych
Drogowy
Na granicy polsko-ukraińskiej znów źle, zanosi się na protest
Drogowy
Producenci biorą przewozy krajowe we własne ręce
Szynowy
Koleje coraz bardziej międzynarodowe
Regulacje Ue
Poszerzona sieć TEN-T w standardzie europejskim wjedzie na Ukrainę