Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy są zobowiązani do pełnienia służby wojskowej muszą zaktualizować w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy:
- adres zamieszkania,
- numer telefonu,
- adres e-mail,
- inne dane osobowe.
Aktualizacja: 25.01.2025 08:15 Publikacja: 11.04.2024 18:55
Kierowca za kółkiem ciężarówki
Foto: Robert Przybylski
Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy są zobowiązani do pełnienia służby wojskowej muszą zaktualizować w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy:
- adres zamieszkania,
- numer telefonu,
- adres e-mail,
- inne dane osobowe.
Dotyczy to zarówno tych, którzy są na Ukrainie jak i tych, którzy wyjechali poza granice Ukrainy. Specjalista ds. legalizacji zatrudnienia w Contrain Andrij Arkaniuk przypuszcza, że ustawa może wejść w życie w czerwcu lub lipcu bieżącego roku. – Czeka jeszcze na podpis przewodniczącego Rady i prezydenta to kwestia najbliższego miesiąca – ocenia Arkaniuk.
Zobowiązani do pełnienia służby wojskowej, a mieszkający za granicą będą mogli udostępnić dane w następujący sposób:
Czytaj więcej
Europarlamentarzyści nie chcą alternatywnych i tańszych dróg dojścia do klimatycznej neutralności w transporcie
- za pośrednictwem oficjalnego adresu e-mail lub oficjalnego numeru telefonu w TCK i właściwym dla miejsca rejestracji ewidencji wojskowej;
- za pośrednictwem elektronicznego konta poborowego, wojskowego, rezerwisty (jeśli takie posiadają).
Mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat, którzy mieszkają za granicą, nie będą mogli uzyskać usług konsularnych (w szczególności wyrobić paszportu), jeśli nie zaktualizują danych wojskowo - ewidencyjnych w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy. Po tym okresie świadczenie takich usług (konsularnych) będzie możliwe tylko pod warunkiem jednoczesnej aktualizacji tych danych.
Bez aktualnych danych paszportu nie można będzie uzyskać nie tylko w konsulatach, ale także w zagranicznych oddziałach państwowego przedsiębiorstwa „Dokument”.
Aktualność wojskowych dokumentów ewidencyjnych za granicą będzie sprawdzana przez urzędników konsularnych w zagranicznych instytucjach dyplomatycznych Ukrainy. Procedura takiej kontroli powinna zostać ustalona przez Gabinet Ministrów Ukrainy.
Od tych ograniczeń przewidziane są wyjątki:
- wydanie tzw. „białego paszportu” na powrót na Ukrainę;
- świadczenie usług konsularnych wobec dzieci obywatela Ukrainy, których drugim z rodziców jest cudzoziemiec lub bezpaństwowiec;
- wsparcie konsula na podstawie wniosku obywatela Ukrainy, który jest aresztowany, zatrzymany lub pozbawiony wolności za granicą.
Możliwe są także inne ograniczenia, np. w postaci możliwości wydania przez sąd na wniosek TCK wyroku ograniczającego w prawie kierowania pojazdem mechanicznym.
Czytaj więcej
Należąca do Muska firma Space X przygotowuje się do lotów na Marsa i kończy konstruowanie potężnych rakiet zdolnych tam dolecieć.
Jednakże sąd nie będzie mógł wydać ograniczenia w następujących wypadkach:
- Jeżeli pozbawia osobę środków do życia tj. legalnego źródła do utrzymania;- Jeżeli właścicielem pojazdu jest osoba niepełnosprawna, która ma na utrzymaniu osobę I i II stopnia niepełnosprawności, albo niepełnosprawne dziecko.
Specjalista ds. legalizacji zatrudnienia w Contrain Andrij Arkaniuk wskazuje, że wbrew pierwotnym założeniom Rada Najwyższa Ukrainy nie przyjęła:
- Obowiązku rejestracji elektronicznego konta poborowego (jest to dobrowolne),
- Aresztu majątku zgodnie z wyrokiem sądowym,
- Zakazu opuszczania granic Ukrainy w razie niewykonania obowiązków mobilizacyjnych.
Skutkiem przyjęcia ustawy będzie utrudnienie tym, którzy pracują poza granicami Ukrainy, uzyskanie dokumentów m.in. paszportu, a bez paszportu nie będzie można uzyskać wielu innych dokumentów, poza tym jest obowiązek posiadania dokumentu podróży przez cudzoziemca. – Niezależnie od tego, że w uzasadnieniu ustawy pozyskanie danych kontaktowych jest argumentowane jedynie potrzebą oszacowania liczby obywateli ukraińskich przebywających poza granicami Ukrainy to w perspektywie dłuższej dane te mogą zostać wykorzystane m.in. do doręczenia wezwania do stawienia się w TCK – przypuszcza Arakniuk.
Czytaj więcej
Słaba niemiecka gospodarka ciągnie w dół polskich przewoźników. Rośnie ich zadłużenie i wzrasta liczba windykacji firm tej branży.
W jego ocenie spore grono obywateli ukraińskich będzie uchylać się od obowiązku podania danych, a Ukraina w najbliższych latach może spodziewać się tego, że jej obywatele będą uzyskiwać drugie obywatelstwo i starać się zrzec ukraińskiego.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy są zobowiązani do pełnienia służby wojskowej muszą zaktualizować w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy:
- adres zamieszkania,
Aby ożywić rynek pracy, politycy powinni zająć się wdrożeniem już istniejącego prawa i powstrzymać się od pochopnych zmian.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Wysokie koszty pracy w połączeniu z malejącym popytem na usługi rujnują branżę transportowo-logistyczną.
Trudna sytuacja na froncie i konieczność nowego poboru zmusiła ukraiński rząd do sięgnięcia po obywateli mieszkających za granicą Ukrainy. Konsulaty nie obsługują ich.
Prezydent Ukrainy podpisał ustawę mobilizacyjną, która wejdzie w życie 16 maja 2024 roku.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Pakiet Mobilności przygniótł przewoźników, którzy domagają się zmniejszenia danin od wynagrodzeń kierowców.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 23 na 24 stycznia ukraińskie drony atakowały Moskwę.
Sekretarz stanu Marco Rubio wydał w piątek nowe wytyczne wstrzymujące wydatki na większość pomocy zagranicznej na 90 dni. Nakaz wydaje się dotyczyć także finansowania pomocy wojskowej dla Ukrainy - pisze Politico.
Międzynarodowy Trybunał Karny podjął środki w celu ochrony personelu przed możliwymi sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych. Wypłaca pracownikom pensje z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
Hamas podał nazwiska czterech izraelskich zakładniczek, które mają być w sobotę uwolnione ze Strefy Gazy. Nadal nie wiadomo, jaki jest los uprowadzonego przez Hamas 84-letniego obywatela Polski, Odeda Lifshitza.
Prezydent Rosji Władimir Putin jest gotowy do rozmowy telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem, a Moskwa czeka na wiadomość z Waszyngtonu - powiedział w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Huragan Éowyn uderzył w Wielką Brytanię z wiatrem o prędkości 160 km na godzinę. Brytyjskie władze zdecydowały o zamknięciu lotnisk i szkół w regionach, gdzie sztorm uderzy najmocniej.
Członek Izby Reprezentantów, republikanin Andy Ogles, przedstawił propozycję zmian w Konstytucji USA, które umożliwiłyby Donaldowi Trumpowi ubieganie się o trzecią kadencję - informuje portal Axios. Niezależny dziennikarz: Zmiany w konstytucji wcale nie są potrzebne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas