Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy są zobowiązani do pełnienia służby wojskowej muszą zaktualizować w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy:
- adres zamieszkania,
- numer telefonu,
- adres e-mail,
- inne dane osobowe.
Aktualizacja: 23.11.2024 10:38 Publikacja: 11.04.2024 18:55
Kierowca za kółkiem ciężarówki
Foto: Robert Przybylski
Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy są zobowiązani do pełnienia służby wojskowej muszą zaktualizować w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy:
- adres zamieszkania,
- numer telefonu,
- adres e-mail,
- inne dane osobowe.
Dotyczy to zarówno tych, którzy są na Ukrainie jak i tych, którzy wyjechali poza granice Ukrainy. Specjalista ds. legalizacji zatrudnienia w Contrain Andrij Arkaniuk przypuszcza, że ustawa może wejść w życie w czerwcu lub lipcu bieżącego roku. – Czeka jeszcze na podpis przewodniczącego Rady i prezydenta to kwestia najbliższego miesiąca – ocenia Arkaniuk.
Zobowiązani do pełnienia służby wojskowej, a mieszkający za granicą będą mogli udostępnić dane w następujący sposób:
Czytaj więcej
Europarlamentarzyści nie chcą alternatywnych i tańszych dróg dojścia do klimatycznej neutralności w transporcie
- za pośrednictwem oficjalnego adresu e-mail lub oficjalnego numeru telefonu w TCK i właściwym dla miejsca rejestracji ewidencji wojskowej;
- za pośrednictwem elektronicznego konta poborowego, wojskowego, rezerwisty (jeśli takie posiadają).
Mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat, którzy mieszkają za granicą, nie będą mogli uzyskać usług konsularnych (w szczególności wyrobić paszportu), jeśli nie zaktualizują danych wojskowo - ewidencyjnych w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy. Po tym okresie świadczenie takich usług (konsularnych) będzie możliwe tylko pod warunkiem jednoczesnej aktualizacji tych danych.
Bez aktualnych danych paszportu nie można będzie uzyskać nie tylko w konsulatach, ale także w zagranicznych oddziałach państwowego przedsiębiorstwa „Dokument”.
Aktualność wojskowych dokumentów ewidencyjnych za granicą będzie sprawdzana przez urzędników konsularnych w zagranicznych instytucjach dyplomatycznych Ukrainy. Procedura takiej kontroli powinna zostać ustalona przez Gabinet Ministrów Ukrainy.
Od tych ograniczeń przewidziane są wyjątki:
- wydanie tzw. „białego paszportu” na powrót na Ukrainę;
- świadczenie usług konsularnych wobec dzieci obywatela Ukrainy, których drugim z rodziców jest cudzoziemiec lub bezpaństwowiec;
- wsparcie konsula na podstawie wniosku obywatela Ukrainy, który jest aresztowany, zatrzymany lub pozbawiony wolności za granicą.
Możliwe są także inne ograniczenia, np. w postaci możliwości wydania przez sąd na wniosek TCK wyroku ograniczającego w prawie kierowania pojazdem mechanicznym.
Czytaj więcej
Należąca do Muska firma Space X przygotowuje się do lotów na Marsa i kończy konstruowanie potężnych rakiet zdolnych tam dolecieć.
Jednakże sąd nie będzie mógł wydać ograniczenia w następujących wypadkach:
- Jeżeli pozbawia osobę środków do życia tj. legalnego źródła do utrzymania;- Jeżeli właścicielem pojazdu jest osoba niepełnosprawna, która ma na utrzymaniu osobę I i II stopnia niepełnosprawności, albo niepełnosprawne dziecko.
Specjalista ds. legalizacji zatrudnienia w Contrain Andrij Arkaniuk wskazuje, że wbrew pierwotnym założeniom Rada Najwyższa Ukrainy nie przyjęła:
- Obowiązku rejestracji elektronicznego konta poborowego (jest to dobrowolne),
- Aresztu majątku zgodnie z wyrokiem sądowym,
- Zakazu opuszczania granic Ukrainy w razie niewykonania obowiązków mobilizacyjnych.
Skutkiem przyjęcia ustawy będzie utrudnienie tym, którzy pracują poza granicami Ukrainy, uzyskanie dokumentów m.in. paszportu, a bez paszportu nie będzie można uzyskać wielu innych dokumentów, poza tym jest obowiązek posiadania dokumentu podróży przez cudzoziemca. – Niezależnie od tego, że w uzasadnieniu ustawy pozyskanie danych kontaktowych jest argumentowane jedynie potrzebą oszacowania liczby obywateli ukraińskich przebywających poza granicami Ukrainy to w perspektywie dłuższej dane te mogą zostać wykorzystane m.in. do doręczenia wezwania do stawienia się w TCK – przypuszcza Arakniuk.
Czytaj więcej
Słaba niemiecka gospodarka ciągnie w dół polskich przewoźników. Rośnie ich zadłużenie i wzrasta liczba windykacji firm tej branży.
W jego ocenie spore grono obywateli ukraińskich będzie uchylać się od obowiązku podania danych, a Ukraina w najbliższych latach może spodziewać się tego, że jej obywatele będą uzyskiwać drugie obywatelstwo i starać się zrzec ukraińskiego.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy są zobowiązani do pełnienia służby wojskowej muszą zaktualizować w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy:
- adres zamieszkania,
Aby ożywić rynek pracy, politycy powinni zająć się wdrożeniem już istniejącego prawa i powstrzymać się od pochopnych zmian.
Wysokie koszty pracy w połączeniu z malejącym popytem na usługi rujnują branżę transportowo-logistyczną.
Trudna sytuacja na froncie i konieczność nowego poboru zmusiła ukraiński rząd do sięgnięcia po obywateli mieszkających za granicą Ukrainy. Konsulaty nie obsługują ich.
Prezydent Ukrainy podpisał ustawę mobilizacyjną, która wejdzie w życie 16 maja 2024 roku.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Pakiet Mobilności przygniótł przewoźników, którzy domagają się zmniejszenia danin od wynagrodzeń kierowców.
Chorwacja dzięki pięknej i różnorodnej przyrodzie, wspaniałym zabytkom, kulturze i atrakcjom oferuje niezapomniane doświadczenia przez cały rok. Magiczna przedświąteczna atmosfera zimą, aktywności na świeżym powietrzu wiosną, błogi relaks latem czy delektowanie się bogactwem smaków jesienią, to tylko niektóre z wielu interesujących propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Chorwacji.
Przedłuża się śledztwo w sprawie polskiego statku "Jawor", na którym na początku października marynarze znaleźli prawie pół tony kokainy. Brazylijscy śledczy utajnili swoje działania i dopatrują się powiązań załogi z przestępcami, którzy chcieli przeszmuglować narkotyki do Europy - wynika z ustaleń RMF FM.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Umorzenie czwartej raty podatku rolnego jest postulatem rolników, którzy w sobotę rano blokują przejście w Medyce. – Czy Polska panuje nad swoimi granicami? Polski biznes na tym nie zyskuje, rolnicy też nie. "Tylko Rosja" - oburzają się Ukraińcy.
Rząd Szwajcarii poinformował, że wstrzymuje eksport amunicji do Polski. To wynik ustaleń, że 645 000 sztuk amunicji małokalibrowej produkcji szwajcarskiej trafiło na Ukrainę.
Z początkiem listopada biuro podróży Grecos zaprosiło 160 najlepszych agentów na Rodos. Już dziesiąty raz podsumowało sezon turystyczny zorganizowaną specjalnie dla nich imprezą pod nazwą Grecos Adventure.
Ma układ trimarana, 500 ton wyporności, oszałamiający zasięg i może zwalczać cele morskie, podwodne i lotnicze – tak prezentuje się autonomiczny, pozbawiony załogi nowy chiński okręt wojenny zaprezentowany w czasie targów... lotniczych.
„Jak ocenia Pani/Pan decyzję USA o zgodzie na atakowanie amerykańską bronią celów w głębi Rosji przez Ukrainę?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas