Dealerzy zarejestrują ciężarówki

Fot. Iveco

Złożenie wniosku trwa kilka minut. Reszta procesu toczy się dotychczasowym trybem.

Dealerzy już wypróbowali możliwość rejestracji auta w imieniu klienta. Wypełnienie elektronicznego wniosku zajęło 4 minuty. Trafił on do urzędu rejestracyjnego, który normalnym trybem wystawi decyzję o czasowej rejestracji wraz z pozwoleniem czasowym i zalegalizowanymi tablicami rejestracyjnymi.

Czytaj więcej w: Na parkingach zostali milionerzy

Nabywca samochodu będzie mógł upoważnić dealera lub jego uprawnionego przedstawiciela do złożenia wniosku (składanego w systemie ePUAP) o rejestrację auta oraz do odbioru z organu rejestrującego decyzji o czasowej rejestracji wraz z pozwoleniem czasowym i zalegalizowanymi tablicami rejestracyjnymi. W omawianym wniosku znajdą się przede wszystkim informacje dotyczące nabywcy, rejestrowanego samochodu oraz formy odbioru gotowych dokumentów.

Salon lub jego uprawniony przedstawiciel będzie mógł zarejestrować wyłącznie samochód nowy, nabyty w tym konkretnym salonie. Możliwe jest także zdalne zarejestrowanie leasingowanego samochodu ciężarowego.

Czytaj więcej w: W wakacje na drogach będzie tłoczniej niż zwykle

Eksperci Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, Związku Polskiego Leasingu i Związku Dealerów Samochodów przygotowali propozycję rynkowego standardu współpracy w postaci wzorca umowy, regulująca kompleksowo i szczegółowo współpracę firm leasingowych i wynajmu z dealerami samochodów w zakresie rejestracji pojazdów przez autosalony.

Rejestracja samochodu zajmuje średnio od 2 do 7 dni. – W całym procesie związanym z leasingiem samochodu czynności te stanowią wąskie gardło, co przekłada się na wysokie koszty po stronie nabywających pojazdy i ich klientów – wskazuje dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu Andrzej Sugajski. – W czasie, kiedy większość spraw możemy załatwić zdalnie, nie ma powodu, dla którego osoby czy firmy pragnące zarejestrować pojazd, musiałyby ustawiać się w długich kolejkach do wydziałów komunikacji – uważa dyrektor ZPL.

Czytaj więcej w: DAF na nową erę

Nieprzystawanie funkcjonujących przepisów do dzisiejszych czasów, pokazał dobitnie okres lockdownu, kiedy to przez pierwsze miesiące 2020 r., wydziały rejestrujące samochody były w pierwszym okresie zamknięte, co spowodowało utworzenie się długich kolejek. – Kiedy urzędy zostały częściowo otwarte, kierowcy musieli liczyć się z koniecznością odczekania kilku tygodni na spotkanie, podczas którego mogli zarejestrować pojazdy. Ten proces był szczególnie uciążliwy dla podmiotów rejestrujących dużą liczbę pojazdów, takich  jak np. firmy leasingowe – dodaje Sugajski.

Czytaj więcej w: Za rok wzbogaci się wyposażenie ciężarówek

Pandemia COVID-19 paradoksalnie pomogła w zrealizowaniu zmian prawa. Czekały one w ministerialnych szufladach dobre 10 lat. I teraz stacje dealerskie mogą się stać w pewnym sensie centrami rejestracji pojazdów bo będą to mogły robić online nie tylko dla klientów indywidualnych, ale także dla firm leasingowychzaznacza prezes Związku Dealerów Samochodów Marek Konieczny.

Możliwość rejestracji nowych aut bezpośrednio u dealerów weszła w życie 4 czerwca i wynika z nowelizacji ustawy Prawo u ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw z 14 sierpnia 2020 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

DAF na nową erę

Holenderski producent wykorzystał zmianę regulacji do wprowadzenia nowej generacji ciężarówek XF. Nowe unijne przepisy ...

Rosną długi przewoźników

W pierwszym półroczu długi firm transportowych wzrosły o jedną piątą, do miliarda zł. Krajowego ...

Polska uruchamia kolejne przejścia graniczne

Na granicy z Czechami można przekroczyć granicę na kolejnych trzech przejściach, a na granicy ...

Tunel na Ursynowie prawie gotowy

GDDKiA szacuje, że budowa zakończy się w czerwcu. Jednak ostateczna data zakończenia kontraktu zostanie ...

Rekordy na rynku magazynowym

Jednym z motorów napędzających rynek magazynowy jest e-handel. To obecnie jedna z najbardziej dynamicznie ...

Eurostar w krytycznej sytuacji

Spółka mająca szybkie pociągi łączące Wielką Brytanię z kontynentem prosi o pomoc rząd brytyjski. ...