Pesa umacnia się na Bałkanach

Pesa ma szanse podpisać czwarty kontrakt na dostawę tramwajów do Sofii.

Publikacja: 23.07.2020 05:35

Pesa umacnia się na Bałkanach

Foto: logistyka.rp.pl

W stolicy Bułgarii Sofii otwarto 22 lipca oferty w przetargu na dostawę 25 tramwajów. Złożyły je trzy firmy: turecki Durmazlar, czeska Skoda i Pesa Bydgoszcz. Ofertę Durmazlar odrzucono, a zarówno pod względem punktacji za technikę, jak i ceny lepsza okazała się oferta Pesy i wszystko wskazuje na to, że właśnie bydgoska firma dostarczy do Sofii kolejne tramwaje. 

Czytaj więcej w: W drugim podejściu SKM wybrała Newag

W stolicy Bułgarii jeździ już 37 tramwajów typu Swing, a w sumie 170 jeździ zagranicą – poza Sofią także w Moskwie, Kaliningradzie, Kijowie i rumuńskim Cluj. W ostatnim czasie bydgoska spółka podpisała też umowę na dostawę 16 tramwajów do Jassy w Rumunii.

Czytaj więcej w: Nowe lokomotywy PKP IC dla rosnących przewozów

22 lipca Pesa podpisała umowę z MZK Toruń na dostawę w najbliższych dwóch latach 5 tramwajów typu Swing dla Torunia. Kontrakt jest wart 46,4 mln zł i dofinansowany ze środków Funduszu Spójności. W Toruniu jeździ już 17 Swingów, zakupionych w 2013 roku.

Tramwaje są najliczniejszym produktem Pesy, łącznie spółka zbudowała 735 tych pojazdów. Pesa Bydgoszcz od początku działalności dostarczyła 565 tramwajów do klientów krajowych (w tym 281 do Warszawy) oraz 170 na eksport.

Czytaj więcej w: DB kupi pociągi Velaro za miliard euro

Wśród taboru kolejowego najpopularniejsze okazały się spalinowe zespoły trakcyjne (411 sztuk), elektryczne zespoły trakcyjne (192) i lokomotywy (23). Odbiorcy w Polsce kupili 386 pojazdów kolejowych Pesy, natomiast zagraniczni 409.

Przewozy
Na drodze do zrównoważonego łańcucha dostaw
Przewozy
Adriatyckie portowe tygrysy
Przewozy
Boom eksportowy polskiej żywności: czy trend będzie trwały?
Przewozy
Ceny spadają szybciej niż przewozy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Przewozy
Prognozy dla rynku TSL na 2023 rok. Spowolnienie we wszystkich sektorach