Na Białoruś nie wwieziesz nawet czekoladek

Ostre kontrole służb białoruskich ruchu wjazdowego na granicy z Polską i Litwą.

Publikacja: 07.10.2020 10:51

Na Białoruś nie wwieziesz nawet czekoladek

Foto: logistyka.rp.pl

Czas oczekiwania na rozpoczęcie odprawy na polsko-białoruskiej granicy wynosi 4 godziny w Koroszczynie. – Nie mamy sygnałów od przewoźników aby mieli problemy z przekraczaniem granicy – zapewnia Mirosław Jagielski ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

Czytaj więcej w: Już za pół roku e-Toll zastąpi ViaToll

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy unormowała się, choć wcześniej służby białoruskie przedłużały odprawy, tłumacząc się awarią systemu komputerowego. Kolejki zmalały, ale przekraczanie granicy nie jest łatwe, szczególnie dla obywateli Białorusi. – Wszystko jest konfiskowane nawet czekoladki czy cukierki zakupione w charakterze prezentów dla rodziny. Funkcjonariusze konfiskują czajniki, żelazka, garnki  kupione Polsce ponieważ przedmioty te są znacznie tańsze niż na Białorusi – tłumaczy Jagielski.

Czytaj więcej w: Polscy przewoźnicy już testują brytyjski system pozwoleń na wjazd do Kent

Białoruscy celnicy nie potrafią powołać się na żaden przepis, brak zgody na wwóz czegokolwiek z Polski czy Litwy uzasadniają obroną rynku białoruskiego przed zalewem produktów złej jakości pochodzących z Polski i EU.

Tymczasem wielu Białorusinów, szczególnie z terenów przygranicznych i z Mińska przed pandemią jeździła na zakupy do Polski i na Litwę, ponieważ towary w tych krajach są tańsze niż na Białorusi.

Czytaj więcej w: W rejestracjach ciężarówek wrzesień z rekordem roku

Nadal są kłopot z płynnym przekraczaniem granicy z Ukrainą. Straż Graniczna szacuje, że na wyjeździe z Polski czas oczekiwania na rozpoczęcie odprawy wynosi 10 godzin w Hrebenne i Medyce, zaś z Korczowej 18 godzin.

Przewozy
Na drodze do zrównoważonego łańcucha dostaw
Przewozy
Adriatyckie portowe tygrysy
Przewozy
Boom eksportowy polskiej żywności: czy trend będzie trwały?
Przewozy
Ceny spadają szybciej niż przewozy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Przewozy
Prognozy dla rynku TSL na 2023 rok. Spowolnienie we wszystkich sektorach