Na początku maja pojedzie pierwszy pociąg operatorski na trasie Gliwice – Izmit – Gliwice.  Izmit to jedno z ważniejszych miast na mapie gospodarczej Turcji, duży port leżący około 100 km od Stambułu, na wschodnim wybrzeżu Morza Marmara. Stałe połączenie na tej trasie będzie realizowane raz w tygodniu w obu kierunkach.

Czytaj więcej w: Chińska spółka wynajęła w polskiej firmie niemieckie lokomotywy

Przedstawiciele PKP Cargo Connect widzą spory potencjał rozwoju w połączeniach Polski z Turcją. – Jesteśmy przygotowani do zwiększenia liczby pociągów do dwóch w tygodniu jeszcze przed końcem roku. – Będzie to zależało od zainteresowania wśród klientów naszym nowym połączeniem intermodalnym – wyjaśnia Michał Gileta, menedżer w obszarze intermodalnym spółki.

Firma Logitrans specjalizuje się w obsłudze spedycyjnej krajów Azji, w tym Rosji, Kazachstanu i innych państw Wspólnoty Niepodległych Państw, krajów bałtyckich oraz państw Europy Środkowej.

Czytaj więcej w: PKP LHS uruchomił pod własną marką przewozy do Chin

Grupa PKP Cargo International od lat rozwija przewozy intermodalne w korytarzu północ-południe. Najważniejsze relacje to: Paskov-Koper, Trnava-Koper i Karviná-Koper. – Od listopada 2020 roku PKP Cargo International realizuje nowe przewozy kontenerowe między terminalem w Mělníku a portem Koper – przypomina prezes PKP Cargo International Maciej Walczyk. – Modernizacja przejścia Hodoš na granicy węgiersko-słoweńskiej umożliwia szybszy przejazd pociągów kontenerowych prowadzonych własnymi lokomotywami do i ze Słowenii oraz Włoch – podkreśla Walczyk.