Magazyny są najszybciej rozwijającym się rynkiem nieruchomości komercyjnych w Polsce, wynika z podsumowania trzech kwartałów roku dokonanego przez Colliers. Na koniec września w Polsce było 22,6 mln mkw., zaś w budowie jest 3,6 mln mkw – najwięcej w historii.
Warszawa to niemal jedna czwarta rynku. – Najprężniej rozwijającymi się regionami są Górny Śląsk oraz Wrocław (Dolny Śląsk), gdzie w budowie pozostaje odpowiednio 600 tys. mkw. oraz 500 tys. mkw. – porównuje dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku, Colliers Dominika Jędrak.
Wraz ze wzrostem ilości nowej podaży spada współczynnik pustostanów. Na koniec III kw. 2021 roku osiągnął on poziom 4,9%, co oznacza spadek o 3,3 p.p. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku i o 0,7 p.p. w stosunku do I półrocza 2021 roku.
Rozwój usług kurierskich, a w szczególności dostaw tego samego dnia napędza popyt na magazyny miejskie. – Firmy z branży KEP (przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych) szukają powierzchni magazynowych, zazwyczaj nie większych niż 10 tys. mkw., zlokalizowanych blisko centrów dużych aglomeracji miejskich – przyznaje analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku, Colliers Antoni Szwech.
W ostatnim kwartale AliExpress, platforma należąca do Alibaba Group, otworzyła pierwsze centrum logistyczne w Polsce w Panattoni Park Łódź West. Jest to największa inwestycja zrealizowana przez AliExpress w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. We wrześniu 2021 roku Amazon otworzył centrum logistyczne w Panattoni BTS Świebodzin, drugim największym obiekcie logistycznym w Polsce (200 tys. mkw.).