Rynek inwestycyjny w Polsce w 2021 r. odnotował kolejny wzrost nakładów w projekty logistyczno-przemysłowe, które stanowiły blisko 50% zaangażowanego kapitału, czyli 3 mld euro, wynika z danych zebranych w raporcie 7R i Colliers.
Czytaj więcej
Rosną długi firm, transport jest branżą najbardziej zagrożoną utratą płynności. Przedsiębiorcy czekają na „Tarczę Antyputinowską”.
Stopy kapitalizacji w tym sektorze w ciągu ostatniego roku uległy kompresji o kolejne 120 p.b. Oznacza to rekordowo niski poziom 4,3% dla najlepszych obiektów typu multi-tenant oraz ok. 4% w przypadku dużych nowych nieruchomości wynajętych pojedynczym najemcom o dobrej reputacji na okres powyżej 10 lat.
Blisko miliard zł w pierwszym kwartale
CBRE podlicza, że w pierwszym kwartale 2022 roku wartość kapitału ulokowanego w nieruchomości magazynowe sięgnęła 200 mln euro. Eksperci CBRE wskazują, że większość kapitału, który napłynął do polskich nieruchomości komercyjnych w pierwszych trzech miesiącach br. pochodziła z Ameryki Północnej (59 proc.). Udział europejskich krajów wyniósł 16 proc., a dominowały wśród nich Węgry, Niemcy i Szwajcaria. Polski kapitał to jedynie 2 proc. całej kwoty. – Łączna wartość inwestycji w rodzime nieruchomości komercyjne okazała się wyższa zarówno w porównaniu rok do roku, jak i w stosunku do pierwszego kwartału 2019 roku, czyli czasu sprzed pandemii – porównuje dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE Przemysław Felicki.
Czytaj więcej
Komisja Europejska zezwoliła 23 maja na uproszczenie formalności w transporcie do i z Ukrainy. Tego samego dnia Koleje Austriackie wycofały się z projektu przedłużenia szerokotorowej linii z Koszyc do Wiednia.