Najlepsze targi kolejowe

Liczne kolejowe premiery i możliwość odbycia pierwszego po lockdownie spotkanie branży przyciągnęło tłumy na 14. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2021.

Publikacja: 30.09.2021 10:35

Najlepsze targi kolejowe

Foto: Robert Przybylski

Czternasta edycja Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2021 przejdzie do historii jako jedna z najbardziej udanych. Premiery pierwszej polskiej wodorowej lokomotywy, prezentacja pierwszego europejskiego pociągu wodorowego oraz pokazy licznych nowości zachęciły do odwiedzin nawet zagranicznych gości, pomimo niedawnego zamrożenia europejskiej gospodarki. 

Osobiste spotkania 

Do Gdańska na targi przejechało prawie 23 tysiące uczestników z 39 krajów i ponad 500 wystawców z całego świata! – Targi TRAKO to największe w tym roku wydarzenie branży transportowej w Europie i to było widać w Gdańsku. Liczba wystawców i liczba odwiedzających Targi robiły duże wrażenie. Tak duże zainteresowanie wydarzeniem wynika z pewnością z obecnych trendów – mody na kolej, która jest najlepszym, bo najbezpieczniejszym, najbardziej ekologicznym i odpornym na kryzysy środkiem transportu. Dziś z koleją kojarzy się jeszcze jedno słowo: rozwój. Przez cały czas trwania TRAKO towarzyszyło ono licznym premierom taboru, debatom i konferencjom – ocenia prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. oraz przewodniczący Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) Krzysztof Mamiński. 

Nie mniej entuzjastyczne oceny słychać ze strony przemysłu. – Widzimy się po niemal dwóch latach, kiedy nie mogliśmy spotykać się osobiście. To, co się wydarzyło na TRAKO przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Mieliśmy bardzo wielu gości, wszyscy byli spragnieni kontaktu bezpośredniego. Nie wyobrażam sobie, by targi się nie odbywały, a biznes był prowadzony tylko online – stwierdza wiceprezes zarządu firmy Medcom Paweł Choduń. 

Dobre oceny wystawców cieszą organizatora. – Dla organizatorów targów najważniejsze są wrażenia wystawców, uczestników, efekt biznesowy po targach, a także frekwencja. Liczby zakończonych targów TRAKO są dla wszystkich pozytywnym zaskoczeniem – przyznaje prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich SA Andrzej Bojanowski.  

Z zakończonych niedawno targów zadowolony jest także główny sponsor. – Tegoroczne TRAKO cieszyło się jeszcze większym zainteresowaniem branży niż poprzednia edycja, przed pandemią. To jasny sygnał jak ważną rolę dla gospodarki, dla regionu i miasta Gdańska są organizowane przez MTG wydarzenia.  Bardzo istotnym elementem jest zaufanie jakim obdarzyli nas wystawcy, ale również partnerzy i sponsorzy. Po raz pierwszy w historii TRAKO partnerem finansowym został Bank Pekao SA – podkreśla Andrzej Bojanowski. 

Edukacja i jeszcze raz edukacja

W piątek 24 września, w Gdańsku zakończyły się 14. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2021. Ostatni dzień odbywających się w AMBEREXPO należał do pracodawców i ich potencjalnych pracowników. Dzień Edukacji i Kariery zorganizowany został po raz trzeci i z każdą edycją cieszy się coraz większym zainteresowaniem.  

Do tegorocznej edycji zarejestrowało się 1300 osób, przede wszystkim uczniów szkół średnich i studentów. Mieli oni możliwość bezpośrednich rozmów, zasięgnięcia informacji od firm uczestniczących w targach. Podczas całego dnia można było wziąć udział w prelekcjach i warsztatach dedykowanych osobom poszukującym pracy w branży. 

Ok. 700 osób zdecydowało się obejrzeć ekspozycję zewnętrzną Targów TRAKO. W nowej przestrzeni torów wystawienniczych przy AMBEREXPO podziwiać można było tabor kolejowy, w tym premiery TRAKO 2021.  Dla najmłodszych dużym przeżyciem było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego oraz aukcja prac w ramach akcji charytatywnej TRAKO - dzieciom 

Targi TRAKO szeroko relacjonowane były w mediach krajowych i zagranicznych.  Na wydarzenie akredytowało się 130 dziennikarzy z Polski, a także Czech, Dani, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Rumuni. TRAKO organizowane są przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA oraz Grupę PKP w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO. Partnerzy targów: ALSTOM, Knorr-Bremse, Medcom, Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA, TRACK TEC. Partnerem finansowym TRAKO 2021 jest Bank Pekao S.A.

Patronat honorowy sprawowali:- Minister Aktywów Państwowych – Jacek Sasin,

- Minister Infrastruktury – Andrzej Adamczyk,

- Prezes Urzędu Transportu Kolejowego – Ignacy Góra, 

- Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich – Piotr Szymczak

Czternasta edycja Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2021 przejdzie do historii jako jedna z najbardziej udanych. Premiery pierwszej polskiej wodorowej lokomotywy, prezentacja pierwszego europejskiego pociągu wodorowego oraz pokazy licznych nowości zachęciły do odwiedzin nawet zagranicznych gości, pomimo niedawnego zamrożenia europejskiej gospodarki. 

Osobiste spotkania 

Pozostało 93% artykułu
Szynowy
Duże zainteresowanie Trako
Szynowy
Track Tec na Trako
Szynowy
Koncept terminala kontenerowego w Nowym Mieście nad Pilicą
Szynowy
Rekordy w przewozach PKP LHS
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Szynowy
Czy ukraińska konkurencja zmiecie z torów polskie firmy?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą