Siemens i Newag dostarczą 8 pociągów metra dla Sofii

Uruchomienie dodatkowych 8 pociągów dla metra w Sofii na przedłużeniu nowej linii planowane jest na drugą połowę 2026 roku.

Publikacja: 20.07.2023 19:18

Siemens i Newag dostarczą 8 pociągów metra dla Sofii

Foto: Siemens Mobility

Konsorcjum Simetro składające się z Siemens Mobility Bulgaria EooD, Siemens Mobility Austria i Newag dostarczy 8 dodatkowych pociągów Inspiro dla Metro Sofia, wartych ok. 134 mln bułgarskich lewów (305 mln zł). 

Umowa między "Metropoliten" EAD a konsorcjum, w skład którego wchodzi spółka zależna Siemens AG i polski producent pociągów Newag, została podpisana w lipcu 2023 roku.  Kontrakt obejmuje dostawę 8 pociągów metra Inspiro wraz z urządzeniami pokładowymi CBTC Trainguard MT. 

Czytaj więcej

Współpraca i Eurohuby czyli rozwój europejskich sieci drobnicowych

Pociągi pojadą trzecią linią metra, rozwijając maksymalną prędkość 80 km/h. Mają 60 metrów długości i 2,65 metra szerokości. Po zakończeniu cyklu eksploatacji do 95% taboru można poddać recyklingowi.

Nadwozia wagonów będą produkowane w fabryce "Siemens Mobility" w Wiedniu, podczas gdy ostateczny montaż i testy odbędą się w Nowym Sączu, w Polsce, przez partnera konsorcjum Newag. 

Nowe przedłużenie linii metra nr 3 kosztuje 530 mln lewów (1,2 mld zł). Odcinek ma zostać ukończony w drugiej połowie 2026 roku. W 2020 r. Siemens Mobility wygrał zamówienie publiczne na rozbudowę 3. linii metra w dzielnicy "Hadzhi Dimitar", w tym 3 stacje metra, a w 2022 r. podpisał umowę na dostawę i wdrożenie systemów sterowania ruchem pociągów w ramach nowego przedłużenia z 6 stacjami metra od Akademii Wojskowej do "Tsarigradsko Shosse" Blvd. 

Wcześniej w latach 2013-2014 konsorcjum Siemens-Newag zrealizowało także dostawę 35 pociągów metra Inspiro dla Metra Warszawskiego. Obecnie platforma Inspiro jest rozwijana m.in w Kuala Lumpur, Rijadzie, Monachium, Norymberdze, Wiedniu oraz Londynie. 

Czytaj więcej

Porty Adriatyku sięgają po polskich klientów

Siemens ma także mocną pozycję na rumuńskim rynku tramwajów, gdzie występuje wspólnie z lokalnym producentem Astra, który montuje konstrukcje Siemensa. W roku podatkowym 2022, który zakończył się 30 września 2022 r., Siemens Mobility odnotował przychody w wysokości 9,7 mld euro i zatrudniał około 38 200 pracowników na całym świecie. 

W 2022 roku Newag uzyskał blisko 964 mln zł przychodów i blisko 23 mln zł zysku netto. 

Szynowy
Samorządy wymieniają tabor kolejowy
Szynowy
Rosną kolejowe przewozy między Polską i Ukrainą
Szynowy
Spółka PKP LHS zakończyła rok 2023 z dobrymi wynikami
Szynowy
Czy podatek węglowy zrujnuje Ukrainę?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Szynowy
PKP IC nie zwalnia tempa, ma coraz więcej pasażerów i kupuje nowy tabor