TRAKO 2019 WIDEO | Konrad Tyrajski, PKP Energetyka: Chcemy przyłączać zielone źródła

for. Lukasz Głowala

Chcemy dostarczać energię niskoemisyjną. Dlaczego? Bo kolej powinna być nie tylko elektryczna, ale i jak najbardziej ekologiczna, biorąc pod uwagę źródła energii – mówi Konrad Tyrajski, członek zarządu PKP Energetyka.

W ciągu ostatnich 4 lat dystrybucja kolejowa w Polsce przeszła cyfrową transformację. Powstał Inteligentny Zintegrowany System Zarządzania Siecią Dystrybucyjną, obejmujący 600 tys. obiektów i elementów instalacji zasilającej sieć trakcyjną w całej Polsce. Całość tej infrastruktury została przeniesiona do systemu informatycznego w postaci tzw. „cyfrowej mapy” (ang. „digital map”), która jest zarządzana zdalnie z wykorzystaniem big data. Na rzecz dystrybucji pracuje dziś około 200 wirtualnych serwerów, a dane zajmują około 300 TB. Nad całym procesem dostarczania energii elektrycznej do sieci czuwa inteligentny system „zarządzania ruchem” SCADA, a planowanie prac modernizacyjnych i efektywne zarządzanie ludźmi i pojazdami wspiera PLANER, system klasy workforce management. W efekcie kolej ma dziś najbardziej niezwodną sieć dystrybucyjną, o czym świadczy 4-krotny spadek przerw w zasilaniu (z ponad 400 do 160 minut SAIDI) co przekłada się na przewidywalność rozkładu jazdy pociągów i komfort pasażerów. Dzięki wprowadzonym innowacjom PKP Energetyka jest OSD w pełni przygotowanym do wdrażania rozwiązań wspierających rozwój zeroemisyjnej kolei, w tym pełnej integracji rozproszonych OZE.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ustawa pomoże przewoźnikom

Z początkiem roku weszła w życie ustawa przeciwdziałająca zatorom płatniczym. Ma pomóc przede wszystkim ...

Pol-Miedź Trans kupuje nową lokomotywę do przewozów intermodalnych

Pesa Bydgoszcz i Pol-Miedź Trans podpisały 7 lipca umowę na dostawę lokomotywy Gama. Lokomotywa ...

Kierowca poszukiwany. Dla chętnych darmowe szkolenia

Pomimo pandemii rekordowe zainteresowanie szkoleniami kierowców. Bieżący rok z uwagi na pandemię wzmocnił wizerunek ...

Logistyka bez papieru

Branża logistyczna i handlowcy wprowadzając cyfryzację przyspieszają obieg informacji i zmniejszają koszty funkcjonowania. Tysiące ...

Magazyn zasilany słońcem

DB Schenker otworzył w Dubaju centrum logistyczne zasilane w pełni energią słoneczną. Regionalne centrum ...

Rosja też ma zielony korytarz

Kierowcy nie podlegają kwarantannie, zniesione cło na żywność. Rosja wprowadziła od 20 marca „Zielony ...