Sprzedaż ciężarówek jak w ubiegłym roku

Enson

Wymiana taboru utrzyma ubiegłoroczny poziom rejestracji.

DAF prognozuje, że polski rynek w 2020 osiągnie ilości zbliżone do 2019 roku. Prawdopodobna jest korekta w pierwszym półroczu, ze względu na bardzo duże liczby zarejestrowanych aut w pierwszej połowie minionego roku.

Transport międzynarodowy będzie skoncentrowany na utrzymaniu liczebności swojego taboru bardziej niż na ekspansji, stąd też nowe rejestracje pojazdów do transportu długodystansowego wiązać się będą głównie z planową wymianą taboru. Jedynie segment ciężkich podwozi do zadań specjalnych wykaże dynamikę wzrostową w stosunku do roku 2019.

DAF wskazuje, że sytuacja gospodarcza jest stabilna. Indeks PMI na poziomie 48,00 pkt (grudzień 2019) oznacza w tym przypadku wyczekiwanie na rozwój sytuacji w Europie i na Świecie. Czynniki ryzyka dla transportu to głównie niewiadoma co do wyników negocjacji po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, napięcia w handlu i spowolnienie wschodzących rynków, zwłaszcza w Chinach w wyniku wojny celnej z USA. Perspektywa dla rynku unijnego, najważniejszego dla polskiego biznesu, jest stabilna i nie wykazuje ryzyka znaczących wahnięć koniunktury w 2020 roku. Uzgodnione zasady Pakietu Mobilności są sumarycznie łagodniejsze, niż wynikałoby to z pierwotnych zapowiedzi, szczególnie w zakresie kabotażu i obowiązku powrotu do kraju macierzystego ponadto uzgodnione vacatio legis sięga aż 18 miesięcy, co daje więcej czasu na przygotowanie się firmom transportowym na nadchodzące zmiany.

Czytaj więcej w: Fatalny grudzień w europejskich rejestracjach

Co dziesiąty wyprodukowany w ub.r. w Europie DAF został zarejestrowany w Polsce. Firma DAF dostarczyła w 2019 roku w sumie 5 710 pojazdów (20,5 proc. udziału rynkowego), na co składało się 5 598 rejestracji w ciężkim segmencie (22 proc. udziału) i 112 w lekkim (4,7 proc. udziału). DAF utrzymał pozycję lidera w segmencie powyżej 6 ton DMC, w segmencie powyżej 16 ton DMC oraz, po raz 15. z rzędu, w ciągnikach siodłowych, których pod marką zarejestrowano 4 925 sztuk, co stanowi 24,2 proc. krajowego rynku.

W dostawach pojazdów DAF prym wiodły pojazdy serii XF, które stanowiły 91 proc. całości.

Kontrakty serwisowe DAF Multisupport osiągnęły rekordowy w skali Europy udział 57,6 proc. Wynik 1 869 sfinansowanych pojazdów  przekłada się na 32,7 proc. udziału w całkowitej sprzedaży DAF w Polsce – identycznie jak rekordowy rok 2018 – i jest drugim najlepszym wynikiem w Europie.

Dzięki otwarciu dwóch nowych obiektów serwisowych marki DAF w Suwałkach i Godzieszowie koło Zgorzelca sieć dealerska DAF w Polsce osiągnęła rekordową ilość serwisów – 29.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kurierzy uczą się od logistyków

Nie można śledzić zagranicznych przesyłek kurierskich, bo firmy nie stosują do ich oznaczania standardowych ...

Brak ziemi to problem na zachodzie

Wiele firm produkcyjnych przenosi działalność z innych rynków do naszego kraju – mówi Magdalena ...

Spożywcza logistyka

Obsługa sieci spożywczych pozwoliła FM Logistic stworzyć ogólnopolską sieć dostaw. Niepostrzeżenie, przy okazji obsługi ...

Na co firmie BTS?

Co ma zrobić firma, gdy nie może znaleźć na rynku powierzchni magazynowej spełniającej jej ...

Na metr działki nawet 60 tysięcy złotych

Czyste tereny, na których można od razu budować biurowce, centra handlowe czy magazyny, są ...

Kolej przewozi mniej towarów

Kolejowy transport towarowy słabnie. Z danych Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że w pierwszym półroczu ...