Przedsiębiorstwa kolejowe zrzeszone w Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (odpowiadają za zużycie 95 proc. energii w przewozach kolejowych w Polsce) zapowiadają sięgnięcie po odnawialne źródła energii (OZE).
Planują także zaoszczędzenie do 2030 roku energii, co pozwoli zmniejszyć emisję w tym czasie o 1 mln ton CO2. Kolej zużywa rocznie 1,5 proc. całkowitej energii w kraju, czyli 2,6 TWh, co odpowiada rocznej emisji 2 mln ton CO2.
Dostawca i dystrybutor energii elektrycznej dla kolei, PKP Energetyka, już rozpoczął realizację programu budowy OZE. Spółka uruchomi w lipcu litowo-jonowy magazyn energii o pojemności 5 MWh w podwrocławskich Grabcach. – W drugim etapie planujemy dobudować farmę fotowoltaiczną, a w trzecim magazyn wodoru – zaznacza członek zarządu PKP Energetyka Leszek Hołda.
Czytaj więcej w: Zielone tramwaje
PKP Energetyka przewiduje, że ten pilotażowy projekt pozwoli opracować model budowy lokalnych źródeł energii. – Inwestycje podejmowaliby rolnicy lub mali przedsiębiorcy, od których odbieralibyśmy energię na podstawie długoletnich umów, dających inwestorom gwarancję zwrotu z inwestycji – wyjaśnia Hołda.