Europosłowie-hipokryci „zazielenią” Niemcy

Pakiet Mobilności zwiększy emisję gazów cieplarnianych i przekreśli zasadę swobody świadczenia usług w UE.

Wszystko wskazuje na to, że Parlament Europejski przyjmie Pakiet Mobilności, który dyskryminuje kierowców z uwagi na pochodzenie oraz niszczy środowisko naturalne. Nowa regulacja prawdopodobnie zacznie obowiązywać pod koniec 2021 roku. Ograniczy prawo wykonywania przygodnych przewozów (kabotażu) i wymusi powroty samochodów do kraju rejestracji.

W raporcie przygotowanym na koniec 2019 roku przez Instytut Transportu Samochodowego na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury naukowcy wyliczają, że restrykcje w wykonywaniu kabotażu spowodują dodatkową emisję dwutlenku węgla 2,8 mln ton, zaś dodatkowe emisje będące skutkiem zakazu przewozów między krajami unijnymi (cross-trade, w słowniku przedsiębiorców „przerzuty”) sięgną 4,5 mln ton dwutlenku węgla.

Czytaj więcej w: Posłowie za Pakietem Mobilności

Tylko z polskich ciężarówek dodatkowe emisje wyniosą 2,2 mln ton CO2 rocznie. Uwzględniając jadące na pusto samochody z innych krajów, całkowita emisja sięgnie 7,3 mln ton.

Ponieważ większość przewozów kabotażowych dokonywanych jest w Niemczech, z tamtego kraju dokonuje się także większość przerzutów, zatem i większość dodatkowej emisji CO2 powstanie w Niemczech.

W grudniu 2019 roku KPMG wyliczył na zlecenie rządu Bułgarii, że Pakiet Mobilności zwiększy emisje CO2 bułgarskiego transportu o 1 proc. Połowa samochodów przymusowo wracających do Bułgarii będzie jechać na pusto, a ponad jedna trzecia nie znajdzie ładunku jadąc na rynki Europy Zachodniej.

Czytaj więcej w: Politycy zachęcą przewoźników do ekologicznych ciężarówek

Przekładając te wyliczenia na cały sektor międzynarodowego transportu drogowego w UE wynika, że emisje dwutlenku węgla spowodowane Pakietem Mobilności wzrosną o 4 mln ton. Tyle wydobywa się z kominów 3-4 średniej wielkości elektrowni węglowych.

KPMG szacuje, że najwięcej będzie emitować flota samochodów zarejestrowanych w Polsce (1,1 mln ton), Holandii (0,5 mln) i Danii (0,4 mln). Dla Rumunii nie było danych.

Hipokryzja Europarlamentu jest niebywała. W połowie stycznia europosłowie nie dość, że poparli plan neutralności klimatycznej UE do 2050 roku, to jeszcze domagali się podwyższenia celu redukcji emisji do 55 proc. do 2030 roku.

Komisja Europejska zamierza zbadać skutki wprowadzanych regulacji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Internetowa przyszłość handlu

Handel w internecie jest także wielką szansą dla „dużej logistyki”, która ma do odegrania ...

Triggo ma Chiny na celowniku

Właściciel praw do miejskiego pojazdu Triggo chce zrewolucjonizować komunikację miejską w Chinach. Po pieniądze ...

Wiemy, kto jest zwolniony z kwarantanny na granicach

Od 27 lutego obowiązuje do odwołania kwarantanna dla osób przekraczających granice Polski. Rząd zapewnił ...

Kręta droga do e-CMR

E-CMR obniży koszty administracyjne i uprości funkcjonowanie transportu. Mijają jednak lata, a projekt jest ...

Terminal intermodalny w Porcie Gdynia

Inwestycje w portach przyspieszą rozwój intemodalu

Prawie 20 mln zł unijnego dofinansowania dostanie Port Gdynia na przebudowę i elektryfikację Intermodalnego ...

Zbyt wylewne powitanie w Dubaju. Pasażer ranny

Podczas powitania saudyjskiej linii Saudia na lotnisku w Dubaju maszyna została uszkodzona. Strumień wody ...