W 2023 roku Państwowa Inspekcja Pracy planuje zwiększyć liczbę kontroli z 52 tys. w roku 2022 do 60 tys. PIP przewiduje więcej działań prewencyjnych i szeroko rozumianej promocji ochrony pracy. W ramach zadań koordynowanych centralnie różnymi formami działań prewencyjno-promocyjnych objętych zostanie przynajmniej 35 tys. podmiotów.
Czytaj więcej
Prawdopodobnie wysokie ceny paliw zachęciły podróżnych do korzystania z pociągów. Narodowy przewoźnik inwestuje i przygotowuje się na jeszcze lepsze rezultaty w tym roku.
Inspekcja Pracy uprzedza, że w roku 2023 będzie kontrolować firmy przewozów międzynarodowych, co jest konsekwencją objęcia przepisami o delegowaniu pracowników kierowców świadczących pracę w międzynarodowym transporcie drogowym („pakiet mobilności”).
Inspekcja podkreśla, że w przypadku prawnej ochrony pracy priorytetem pozostają kontrole czasu pracy oraz wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy. Urząd wyjaśnia, że najczęściej są naruszane unormowania, co potwierdzają dane statystyczne, w tym zgłaszane do urzędu skargi, z których blisko połowa dotyczy kwestii związanych z przedstawioną tematyką. W tym obszarze PIP przewiduje 2 tys. kontroli.
Dyrektor Departamentu Transportu Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Piotr Mikiel uważa, że kontrola PIP, we wskazanym powyżej zakresie, powinna objąć firmy zagraniczne, których kierowcy będą w Polsce podlegać pod przepisy dot. delegowania pracowników, a nie firmy polskie delegujące pracowników do pracy za granicą.