Ostrożny optymizm FM Logistic

Fot. FM Logistic

Operator logistyczny spodziewa się w tym roku mocnego, jednocyfrowego wzrostu przychodów.

Francuski koncern FM Logistic przewiduje w roku obrotowym 2021/22 organiczny wzrost przychodów w górnym, jednocyfrowym przedziale procentowym. W dopiero co zamkniętym roku finansowym 20/21 przychody w wzrosły o 1,5% do 1,38 mld euro. Uwzględniając 75 mln euro strat kursowych wynik był o 3,6% mniejszy niż rok wcześniej.

EBIT zmalał o 1,6% do 41,8 mln euro. Spadek był skutkiem wydania 8,1 mln euro na dostosowanie działalności do warunków pandemii. Wynik netto wyniósł 18,1 mln euro (19,2 mln euro rok wcześniej), zaś wartość nowych umów sięgnęła 207 mln euro w porównaniu do 150 mln w roku poprzednim. Połowa z nowych umów obejmuje usługi dla omnichannel i e-commerce.

Czytaj więcej w: Praca dla 5 tys. ludzi w magazynach e-commerce

Koncern podkreśla, że w 2020 roku konwencjonalne sklepy były raz po raz zamykane i ponownie otwierane, co zwiększyło popyt na logistykę omnichannel i e-commerce. FM Logistic dostarcza rozwiązania logistyczne omnichannel dla 57% swoich klientów.
Kolejnym ważnym czynnikiem wzrostu było rosnące zapotrzebowanie na miejskie rozwiązania logistyczne takie jak mikrocentra dystrybucyjne, tzw. dark stores (punkty odbioru zamówień złożonych online) oraz skrojone na miarę rozwiązania „kliknij i odbierz”. W tych obszarach firma przedłużyła umowy z wiodącymi sieciami handlu detalicznego takimi jak Carrefour, Intermarché czy Sephora.

Czytaj więcej w: Poczta Polska rozwiezie chińskie przesyłki po Europie

Koncern zanotował 40% przychodów we Francji; zmalały one o 1,9% do 548 mln euro. W Hiszpanii przychody wzrosły o 22% głównie dzięki rozwojowi logistyki miejskiej Citylogin.

W regionie Europy Wschodniej FM Logistic skupiał się na dalszym rozwijaniu usług transportowych. W Rosji przychody z transportu wzrosły o 20%. Oddział na Ukrainie powrócił do zeszłorocznego poziomu zysków, do czego przyczyniło się podwojenie ilości w branży e-commerce.

Czytaj więcej w: Z powodu pandemii klienci nie uciekają

W regionie Europy Centralnej FM Logistic podpisał 25 nowych kontraktów, wznowił 29 innych oraz rozpoczął budowę nowej platformy magazynowej w Wiskitkach, 10 km od Centralnego Portu Komunikacyjnego.

FM Logistic prowadzi projekt produkcji wodoru w procesie elektrolizy wody w dwóch pilotażowych zakładach logistycznych w Escrennes (Francja) i Illescas (Hiszpania). Oba projekty H2Hub i H2Login są w trakcie realizacji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejna nowa sortownia Poczty Polskiej

Poczta ściga liderów branży KEP inwestując w infrastrukturę. W przyszłym roku nowy terminal na ...

Covidowe paszporty dla kierowców zawodowych

IRU domaga się od WHO i rządów pilnego wprowadzenia covidowych paszportów. Międzynarodowa Unia Transportu ...

UOKiK ukarał przewoźników za opóźnienia płatności

Prezes UOKiK nałożył na spółki Locotranssped i Havi Logistics kary finansowe w łącznej wysokości ...

Gdańsk połączony koleją z Chinami

Adampol w styczniu uruchomi regularne połączenie kolejowe Gdańska z chińskimi miastami. Zorganizowany przez Adampol ...

Konsumpcja ratuje transport i logistykę

Producenci żywności i dóbr konsumpcyjnych zapewniają przewoźnikom dopływ zleceń. Przewoźnicy oraz firmy logistyczne odnotowały ...

Chińska czkawka w kontenerach

Od kilku miesięcy maleją przeładunki i przewozy kontenerów na tzw. rynku intermodalnym w Polsce. ...