Zakup ma doprowadzić do osiągnięcia w 2020 r. przez sieć neutralności w emisji spalin. Większość pojazdów Daimlera-Benza z zamówionych 1200 Sprinterów i 600 mniejszych eVito znajdzie się we flocie Amazona jeszcze w tym roku. To największe dotychczas zamówienie na pojazdy elektryczne niemieckiej firmy, 800 będzie pracować w Niemczech, 500 trafi do W. Brytanii — pisze Reuter. To zamówienie jest znaczenie mniejsze od 100 tys. elektrycznych furgonetek zamówionych przez Amazona w startupie Rivian Automotive. W 2018 r. Amazon stał się największym klientem Mercedesa zamawiając 20 tys. spalinowych furgonów Sprintera do rozwożenia zakupów.

Prezes sieci, Jeff Bezos oświadczył w komunikacie, że umowa z Daimlerem jest częścią „drogi Amazona prowadzącej do stworzenia najbardziej zrównoważonej floty na świecie”.

Czytaj więcej w: Mało chętnych na dopłaty do e-Vana

Mercedes-Benz dołączył 28 sierpnia do inicjatywy The Climate Pledge, zainicjowanej w 2019 r. przez Amazona, która przewiduje, że jej uczestnicy nie będą w 2040 r. emitować z spalin ze związkami węgla. Producent pojazdów ogłosił wcześniej, że zamierza osiągnąć taką neutralność do 2039 r.

Inne firmy doręczycielskie też tworzą floty pojazdów elektrycznych. United Parcel Service podała w styczniu o zamówieniu 10 tys. e-furgonetek w brytyjskiej firmie Arrival.

Czytaj więcej w: Ciężarowe diesle na złom

Konkurenci Daimlera pracują również nad elektrycznymi furgonami. Ford zamierza wypuścić w 2022 r. elektrycznego Transita dla Ameryki Płn., General Motors planuje uruchomienie produkcji e-furgonetki pod koniec 2021 r.