Pekaes dołączy do Geodis Road Transport. – Przejęcie jest dużym krokiem w kierunku konsolidacji obecności Geodis w regionie, który uważamy za strategiczny dla rozwoju naszej Grupy. Pekaes ma doskonały zasięg geograficzny działalności, a zespół firmy jest wysoko ceniony za jego profesjonalizm. Uzupełniające się portfele klientów i połączone kompetencje pozwolą nam zaoferować polskim firmom szeroki zakres usług międzynarodowych – tłumaczy dyrektor generalna Geodis Marie-Christine Lombard. Dyrektor podkreśliła, że Polska jest trzecim rynkiem logistycznym Europy.

Spółki nie podały wartości transakcji. Podlega on także zatwierdzeniu przez organy regulacyjne.

Czytaj więcej w: Awaryjny plan dla transportu na wypadek pandemii

Pekaes obsługuje 10 tys. klientów, ma 20 krajowych terminali dystrybucyjnych, 6 magazynów składowych, 2 kolejowe terminale przeładunku materiałów sypkich, 3 biura spedycji morskiej i lotniczej, 2 biura obsługujące przeprawy promowe i 7 agencji celnych. W całej grupie pracuje 1200 osób. Za granicą Pekaes współpracuje z 17 partnerami w ponad 40 krajach.

Czytaj więcej w: Kto odpowie za szkody autonomicznych aut?

W 2019 roku Pekaes zajął 12 miejsce w rankingu Rz największych firm logistycznych w Polsce, z przychodami blisko 1,1 mld zł. W 2015 roku, gdy Innova Capital odkupiła spółkę od Grupy Kulczyka, przychody wynosiły 0,71 mld zł.

Ubiegły rok spółka zakończyła zyskiem netto niemal 17 mln zł i aktywami wartości 381,5 mln zł.

Czytaj więcej w: Kierowca poszukiwany. Dla chętnych darmowe szkolenia

W lipcu 2015 roku Innova Capital kupiła od Kulczyk Holding 63 proc. notowanej na giełdzie spółki Pekaes. Transakcja mogła być warta ponad 280 mln zł. W styczniu 2017 roku spółka została wycofana z giełdy, po wcześniejszym wykupieniu pozostałych akcji.

Innova Capital podkreśla, że w ostatnich pięciu latach podwoiły się przychody Pekaes z dystrybucji drobnicowej (średnia roczna stopa wzrostu wyniosła 13 proc.) oraz z transportu intermodalnego. Pekaes dysponuje 5 mln miejsc paletowych.

Geodis to francuski koncern logistyczny, który na koniec 2019 roku zatrudniał 41 tys. osób i zanotował sprzedaż na poziomie 8,2 mld euro.