Geodis kupił Pekaes

Innova Capital, środkowoeuropejski doradca private equity, ogłosił 16 października sprzedaż wszystkich posiadanych udziałów w spółce Pekaes, na rzecz francuskiej spółki Geodis.

Publikacja: 16.10.2020 19:45

Geodis kupił Pekaes

Foto: logistyka.rp.pl

Pekaes dołączy do Geodis Road Transport. – Przejęcie jest dużym krokiem w kierunku konsolidacji obecności Geodis w regionie, który uważamy za strategiczny dla rozwoju naszej Grupy. Pekaes ma doskonały zasięg geograficzny działalności, a zespół firmy jest wysoko ceniony za jego profesjonalizm. Uzupełniające się portfele klientów i połączone kompetencje pozwolą nam zaoferować polskim firmom szeroki zakres usług międzynarodowych – tłumaczy dyrektor generalna Geodis Marie-Christine Lombard. Dyrektor podkreśliła, że Polska jest trzecim rynkiem logistycznym Europy.

Spółki nie podały wartości transakcji. Podlega on także zatwierdzeniu przez organy regulacyjne.

Czytaj więcej w: Awaryjny plan dla transportu na wypadek pandemii

Pekaes obsługuje 10 tys. klientów, ma 20 krajowych terminali dystrybucyjnych, 6 magazynów składowych, 2 kolejowe terminale przeładunku materiałów sypkich, 3 biura spedycji morskiej i lotniczej, 2 biura obsługujące przeprawy promowe i 7 agencji celnych. W całej grupie pracuje 1200 osób. Za granicą Pekaes współpracuje z 17 partnerami w ponad 40 krajach.

Czytaj więcej w: Kto odpowie za szkody autonomicznych aut?

W 2019 roku Pekaes zajął 12 miejsce w rankingu Rz największych firm logistycznych w Polsce, z przychodami blisko 1,1 mld zł. W 2015 roku, gdy Innova Capital odkupiła spółkę od Grupy Kulczyka, przychody wynosiły 0,71 mld zł.

Ubiegły rok spółka zakończyła zyskiem netto niemal 17 mln zł i aktywami wartości 381,5 mln zł.

Czytaj więcej w: Kierowca poszukiwany. Dla chętnych darmowe szkolenia

W lipcu 2015 roku Innova Capital kupiła od Kulczyk Holding 63 proc. notowanej na giełdzie spółki Pekaes. Transakcja mogła być warta ponad 280 mln zł. W styczniu 2017 roku spółka została wycofana z giełdy, po wcześniejszym wykupieniu pozostałych akcji.

Innova Capital podkreśla, że w ostatnich pięciu latach podwoiły się przychody Pekaes z dystrybucji drobnicowej (średnia roczna stopa wzrostu wyniosła 13 proc.) oraz z transportu intermodalnego. Pekaes dysponuje 5 mln miejsc paletowych.

Geodis to francuski koncern logistyczny, który na koniec 2019 roku zatrudniał 41 tys. osób i zanotował sprzedaż na poziomie 8,2 mld euro.

Logistyka Kontraktowa
Adriatyckie portowe tygrysy
Logistyka Kontraktowa
Alternatywne napędy ciężarówek
Logistyka Kontraktowa
Gala Liderów Logistyki 2023
Logistyka Kontraktowa
Wizja logistyki przyszłości
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Logistyka Kontraktowa
Lipiec przyniósł zastój w internetowych sklepach
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą