Wśród najemców nowych magazynów zwiększył się udział przedsiębiorstw produkcyjnych. – To pierwsze symptomy trendu czy chęci uniezależnienia się przedsiębiorstw produkcyjnych od Azji i przywrócenia produkcji bliżej miejsc konsumpcji – zauważa dyrektor zarządzający Panattoni Robert Dobrzycki.
Wbrew spodziewanemu spadkowi aktywności najemców w perspektywie krótkoterminowej, popyt na powierzchnie magazynowe nie ustał również w drugim kwartale 2020 r., a wręcz wzrósł. Wielkość transakcji Panattoni w kolejnych trzech miesiącach osiągnęła 671 538 m kw., o ponad 57 proc. więcej niż w pierwszym kwartale br., i 3,5 krotnie więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Czytaj więcej w: Świetny pierwszy kwartał na rynku magazynów
Dobrzycki podkreśla, że w drugim kwartale roku zmienił się udział sektorów w popycie w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku. – O ile w pierwszych trzech miesiącach dominowali operatorzy logistyczni, których procesy były dedykowane głównie sprzedaży w internecie, tak teraz na scenę wkroczyły sieci sklepów intensyfikujące podejście omnichannelowe na korzyść on-line’u lub same sklepy internetowe i wspomniani producenci – tłumaczy Dobrzycki.
W pierwszym półroczu 2020 roku wielkość transakcji osiągnął Panattoni 1 097 253 m kw., blisko 125 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, z czego zaledwie 6 proc. stanowiły ekspansje.