W Niemczech zagraniczni przewoźnicy radzą sobie lepiej

Niemiecki urząd ds. ruchu oraz infrastruktury cyfrowej BAG podsumował sytuację w branży transportowej w Niemczech.

Publikacja: 01.10.2020 14:29

W Niemczech zagraniczni przewoźnicy radzą sobie lepiej

Foto: logistyka.rp.pl

Przebiegi samochodów są 0,9 proc. mniejsze od ubiegłorocznych, co widoczne jest po danych z systemu myta. Przebiegi samochodów ciężarowych z rejestracjami niemieckimi zmalały o 1,6 proc., zaś z rejestracjami zagranicznymi są o 0,1 proc. mniejsze.

W transporcie drogowym sytuacja w ankietowanych firmach przewozowych ostatnio poprawiła się. Od początku września w wielu obszarach wyraźnie wzrosło zapotrzebowanie na transport krajowy i międzynarodowy. Ankietowane firmy oceniają ostatnio perspektywy biznesowe jako raczej pozytywne.

Czytaj więcej w: Od 1 lipca Berlin wzmacnia porty podatkami

Presja konkurencji i cen pozostaje wysoka. Według respondentów liczba nowych przetargów wzrosła we wszystkich branżach. Niektórzy klienci z branż, które poniosły duże straty finansowe w wyniku kryzysu koronawirusa, żądają rabatów cenowych.

W branży KEP liczba wysyłanych paczek nadal kształtuje się powyżej średniej.

Czytaj więcej w: Wrześniowy ruch ciężarówek większy niż ubiegłoroczny

Według wstępnych informacji Federalnego Urzędu Statystycznego towarowe przewozy kolejowe spadły o 9,7% w pierwszej połowie 2020 roku w porównaniu do pierwszej połowy 2019 roku. Szczególnie dotkliwe spadki zanotowano w kwietniu i maju i dotknęły one węgla, rud, samochodów i produktów mineralnych.

W transporcie kombinowanym liczba kontenerów i nadwozi wymiennych zmalała w pierwszej połowie 2020 r. o 4,4% (rok do roku) do około 3,4 mln TEU, wynika ze wstępnych informacji Federalnego Urzędu Statystycznego.

Czytaj więcej w: Już za pół roku e-Toll zastąpi ViaToll

W żegludze śródlądowej przewożone ilości są nadal poniżej poziomu z poprzedniego roku. W szczególności w rejonie Renu nadal występuje znaczna nadpodaż zdolności żeglugowej. Ma to negatywny wpływ na poziom cen usług. Ostatnio pojawiły się doniesienia o obniżkach cen w ramach przedłużenia istniejących starych kontraktów, a w niektórych przypadkach o znacznych obniżkach stawek frachtowych dla nowych kontraktów.

W porównaniu z pierwszą połową 2019 r. przeładunki portu morskiego w Hamburgu spadły o 12,0%, w portach w Bremie o 4,3%, w Rotterdamie o 9,1%, a w Antwerpii o 4,9%. We wszystkich portach nastąpił duży spadek przeładunków masowych, zwłaszcza rud i węgla.

Czytaj więcej w: Niemcy dyskryminują przewoźników ponadnormatywnych

Liczba bezrobotnych w głównej grupie zawodowej „Transport i logistyka (z wyjątkiem prowadzenia pojazdów)” wzrosła w sierpniu 2020 r. w porównaniu z sierpniem 2019 roku o

44,8 proc., natomiast w porównaniu do poprzedniego miesiąca o prawie 4,8 proc . W głównej grupie zawodowej „Zarządzanie pojazdami i sprzętem transportowym” wzrosła o około 36,8% w porównaniu z sierpniem 2019 roku i o prawie 0,2% w porównaniu do lipca 2020 r.

Ludzie i firmy
Efektywna sprzedaż wielokanałowa potrzebuje wsparcia profesjonalistów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ludzie i firmy
Etyka i zysk: jak odpowiedzialny biznes staje się nieodłączną częścią nowoczesnej strategii przedsiębiorstw
Ludzie i firmy
Ponad 25 000 punktów DPD Pickup – DPD Polska tworzy największą sieć out-of-home w Polsce
Ludzie i firmy
Kto zostanie Człowiekiem Roku branży TSL?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ludzie i firmy
Rzeczpospolita nagrodziła wyróżniające się firmy branży TSL