Przedsiębiorcy przyklasnęli inicjatywnie. – Jest to korzystne dla branży rozwiązanie, inicjatywa wyszła od kilku państw członkowskich, a poparła ją KE przygotowując stosowne propozycje legislacyjne. ZMPD nie zgłosiło zastrzeżeń do tych proponowanych rozwiązań. Te regulacje zwiększą margines bezpieczeństwa dla przewoźników drogowych, ich kierowców, z uwagi na wydłużony przez pandemię czas na załatwianie wszelkich formalności administracyjnych – uważa dyrektor Departamentu Transportu ZMPD Piotr Mikiel.
Czytaj więcej w: Elektroniczny bat na przeładowane ciężarówki
Także TLP pozytywnie ocenia propozycje Komisji, ale uważa, że rozporządzenie powinno obejmować szerszy katalog rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie transportu drogowego w okresie pandemii COVID-19. TPL przekazało na ręce Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz polskich europosłów listę dodatkowych kwestii, które w opinii TLP powinny zostać uwzględnione w proponowanym akcie prawnym.
Zalicza się do nich m.in. wyłączenie kierowców wykonujący przewozy towarów lub osób z obowiązkowych zgłoszeń, rejestrów, formularzy oraz przeprowadzania testów na Covid-19. – Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej państwa członkowskie powinny zapewnić płynny ruch pojazdów ciężarowych dostarczających codziennie towary do wszystkich krajów UE. Niestety nie wszystkie państwa członkowskie o tym pamiętają – zaznacza prezes TLP Maciej Wroński.
Czytaj więcej w: Od poniedziałku przewoźnicy mogą składać wnioski o zwrot kar
TLP wnioskuje o uwzględnienie również dokumentów niezbędnych w przewozach towarów niebezpiecznych oraz na możliwość czasowego złagodzenia wybranych przepisów rozporządzenia 561/2006, dotyczącego czasu jazdy i odpoczynku kierowców.