W przyszłym roku rynek magazynowy ma szanse pobić kolejne rekordy, za sprawą e-handlu i rosnących zapasów.
W przyszłym roku e-handel zapewni rynkowi magazynowemu podobną dynamikę wzrostu do tegorocznej – uważa szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w CBRE Beata Hryniewska. – Epidemia zwiększyła znaczenie sprzedaży internetowej i w kolejnych latach zapotrzebowanie e-handlu na magazyny wzrośnie – przewiduje Hryniewska. Wskazuje, że coraz więcej Polaków zamawia także artykuły spożywcze przez internet, co również zwiększy popyt na powierzchnię magazynową.
Czytaj więcej w: Stawki żeglugowe z Chin oszalały
Już w mijającym roku potężne inwestycje e-handlu sprawiły, że rynek magazynowy pobił ubiegłoroczny rekord, a magazyny to połowa inwestycji w nieruchomości.
Hryniewska przypomina, że duży popyt na magazyny widoczny jest także ze strony tradycyjnych źródeł: firm produkcyjnych, sieci handlowych. – Liczymy na nearshoring i zwiększone zapotrzebowanie firm produkcyjnych, które zmieniają swoje łańcuchy dostaw i budują większe stoki magazynowe – tłumaczy Hryniewska.
e-commerce uratował magazyny
Na rynku nieruchomości najlepiej ma się logistyka – przyznaje dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE Przemysław Felicki i wskazuje na rekordowe obroty i kompresję stóp procentowych.
Zgadza się z nim konkurent z Savills. – Ten rok z pewnością należał do magazynów. To niezwykle pożądana klasa aktywów, która w trakcie pierwszych trzech kwartałów zanotowała ponad 200% wzrost wartości transakcji w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, odpowiadając za blisko połowę całkowitego kapitału zainwestowanego w nieruchomości komercyjne w Polsce w tym okresie – podkreśla dyrektor zarządzający Savills w Polsce Tomasz Buras.
Czytaj więcej w: Magazyny w czasie pandemii
Savills podlicza, że na rynku inwestycyjnym magazyny już we wrześniu przekroczyły dotychczas najwyższą w historii, zeszłoroczną wartość transakcji (1,8 mld euro). – Dalszemu rozwojowi rynku magazynowego w Polsce sprzyjać będą m.in. trend nearshoringu i logistyka ostatniej mili – prognozuje Buras.
Colliers szacuje, że całkowita wielkość transakcji podpisanych w 2020 r. prawdopodobnie będzie wyższa niż odnotowana w roku ubiegłym. Tylko w trzech pierwszych kwartałach roku wynajęto 3,74 mln mkw., podczas gdy w analogicznym okresie 2019 r. było to 2,86 mln mkw. – Rynek magazynowy wykazał się odpornością na destabilizację gospodarczą i rynkową spowodowaną pandemią COVID-19. W dużej mierze to zasługa sektora e-commerce, którego rozwój znacząco przyspieszył w ostatnich miesiącach – uważa senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International Maciej Chmielewski.
Czytaj więcej w: Rynek magazynowy idzie na rekord
Dodaje, że potencjał e-commerce w Polsce jest ogromny. – Zakupy przez internet robi niecałe 10% Polaków, a w Wielkiej Brytanii ok. 18% – porównuje Chmielewski. Zarazem Amazon oraz Zalando umocnili swoje pozycje w Polsce. W Gliwicach ruszyło ósme i zarazem największe centrum logistyczne firmy Amazon w naszym kraju, zaś Zalando na lokalizację swojego trzeciego w Polsce centrum logistycznego wybrało Głuchów pod Łodzią.
Nowe projekty w przygotowaniu
Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyła 20 mln mkw. Największe projekty ukończone w 2020 r. to: A2 Warsaw Park w Grodzisku (103,7 tys. mkw.), Hillwood Wrocław Wschód II (63,9 tys. mkw. w ramach dwóch hal).
Deweloperzy nadal inwestują. Bank gruntów powiększył m.in. Panattoni, który zakupił działkę o powierzchni 14,8 ha pod realizację Panattoni Park Stryków IV oraz grunt w Czeladzi pod budowę Panattoni Park Czeladź V. Na zakupach były także firmy Segro, która nabyła 7 ha pod rozbudowę Segro Logistics Park Poznań Komorniki oraz 7R, która zwiększyła swój bank ziemi o działkę w Trzebowisku k. Rzeszowa (2,6 ha) w celu rozszerzenia swojej oferty na Podkarpaciu.
Czytaj więcej w: Europejska perspektywa ochrony środowiska
Rośnie popularność leasingu zwrotnego, wskazuje analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International Agnieszka Bogucka. – Będziemy obserwować wzrost popularności małych magazynów miejskich (SBU), które już znajdują się w portfelach największych deweloperów działających na rynku – dodaje Bogucka.
Według wstępnych danych Savills, w 2020 r. w Polsce całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej sięgnęły 20,8 mln m kw.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.