Od 16 marca ruszyło nadawanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. – Termin złożenia wniosku nie będzie miał wpływu na udzielenie wsparcia. Bez względu na to, kiedy obywatele Ukrainy udadzą się do urzędu, mają zagwarantowaną ochronę prawną od dnia przybycia do Polski – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
12 marca Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju. Tego samego dnia ustawa została podpisana przez Prezydenta RP i ogłoszona w Dzienniku Ustaw.
Uchodźcy staną na nogi
Przepisy ustawy ułatwiają dostęp do polskiego rynku pracy obywatelom Ukrainy, których pobyt został uznany za legalny. Pracodawca będzie obowiązany w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiadomić za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – praca.gov.pl właściwy urząd pracy. – To dobry ruch, że można zatrudniać Ukraińców według uproszczonych formalności. Dla uchodźców i gospodarki to będzie korzystne rozwiązanie – uważa dyrektor zarządzający Kuehne + Nagel Wojciech Sienicki.
Czytaj więcej
Ofiarą wojny Rosji z Ukrainą może stać się Jedwabny Szlak, sztandarowy chiński projekt. Skorzystać mogą armatorzy.
Ustawa przedłuża ważność wizy krajowej oraz kartę pobytu. W przypadku ukraińskich kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy lub niezarobkowy międzynarodowy przewóz drogowy, konieczne będzie umieszczenia w dokumencie podróży nowej naklejki wizowej.