Blisko co trzeci uchodźca z Ukrainy skorzystał w Polsce z kolei

Koleje pomogły przetransportować jedną trzecią uchodźców z Ukrainy. Dzięki aktywności Ministerstwa Infrastruktury otwarte są także połączenia międzynarodowe.

Publikacja: 14.03.2022 19:37

Blisko co trzeci uchodźca z Ukrainy skorzystał w Polsce z kolei

Foto: PKP Intercity

Już ponad 500 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity po terenie kraju. Blisko 233 tys. uchodźców podróżowało koleją z terenów przygranicznych w różnych kierunkach Polski, głównie do Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic. Spośród kierunków zagranicznych, najwięcej osób wybiera przejazd do Berlina.  

Darmowy transport dla uchodźców

Obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych na terenie Polski, z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe przewoźnika tych kategorii, a także przewoźników regionalnych. Przejazd odbywa się na podstawie paszportu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. – Organizujemy pociągi specjalne i humanitarne na potrzeby transportu uchodźców z wschodniej granicy, w tym wykorzystujemy infrastrukturę szerokotorową LHS. Stale utrzymywana jest rezerwa taborowa wraz z załogami, aby w razie konieczności uruchomić kolejne składy. Współpracujemy z zagranicznymi przewoźnikami kolejowymi, co pozwala na efektywnie przewożenie uchodźców do Polski i innych krajów – powiedział wiceminister Andrzej Bittel.

Czytaj więcej

Komisja Europejska utrudniła dodatkowo kabotaż wydłużając obowiązkową przerwę

Wraz z Kolejami Ukraińskimi, PKP Intercity utrzymuje połączenia kolejowe z Kijowem, Lwowem i Odessą. W ostatnich dniach do Polski dotarły też pociągi z Dniepra, Zaporoża, Krzywego Rogu i Charkowa. 

Podróżni docierają głównie do stacji w Przemyślu, Chełmie, Hrubieszowie i Warszawie, gdzie otrzymują niezbędną pomoc, posiłek i informację o dalszej możliwości transportu. Od 24 lutego blisko 233 tys. uchodźców podróżowało koleją z terenów przygranicznych w różnych kierunkach Polski, głównie do Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Od 24 lutego do 13 marca br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 564 pociągi, w tym 310 wzmocnionych pociągów stałego kursowania, 116 dodatkowych składów uruchamianych taborem PKP Intercity i 138 pociągów uruchamianych taborem przewoźników regionalnych. Wykorzystanie taboru przewoźników regionalnych koordynuje PKP Intercity.

Czytaj więcej

Ukraina domaga się zamknięcia unijnych granic dla ruchu towarowego do Rosji

Aby zapewnić jak największą sprawność przejazdów i umożliwić podróż jak największej liczbie osób, spółka wzmocniła od 24 lutego do 13 marca 657 pociągów stałego kursowania na terenie kraju łącznie 2092 wagonami. 

Przewozy międzynarodowe

Od 9 marca do odwołania wszystkie pociągi PKP Intercity jadące z Warszawy, Przemyśla (przez Kraków) oraz Gdyni do Berlina i Frankfurtu nad Odrą kursują w kategorii InterCity (IC), co zapewnia obywatelom Ukrainy możliwość bezpłatnych podróży nimi w 2. klasie. Co więcej przewoźnik, we współpracy z Kolejami Niemieckimi, uruchomił dodatkowe połączenie dla uchodźców do Hanoweru. Od 12 marca pociągi będą wyjeżdżały z Krakowa o godz. 23:00 w soboty, poniedziałki i czwartki. 11 marca zrealizowany został także specjalny kurs pociągu z Warszawy do Monachium.

Czytaj więcej

Postawimy samochody na kołkach, grożą przewoźnicy

Delegacje ministerstw ds. transportu Polski, Ukrainy, Austrii, Czech, Francji, Niemiec oraz unijnej Komisarz ds. transportu omawiały 11 i 12 marca usprawnienie udzielanej pomocy uchodźcom z Ukrainy. Od początku wojny do Polski dostało się ponad 1,7 mln osób. – Jesteśmy gotowi współdziałać, żeby rozwiązać kryzys humanitarny spowodowany niewybaczalnym aktem agresji Prezydenta Putina. Od samego początku ściśle współpracujemy z przyjaciółmi z Polski i innych krajów Unii Europejskiej, by nieść pomoc uchodźcom wojennym. Uważamy, że trzeba skupić się na poprawie koordynacji połączeń kolejowych pomiędzy krajami Europy Centralnej, gdzie zmierza większość uchodźców z Ukrainy – powiedział minister transportu Czech Martin Kupka.

Już ponad 500 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity po terenie kraju. Blisko 233 tys. uchodźców podróżowało koleją z terenów przygranicznych w różnych kierunkach Polski, głównie do Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic. Spośród kierunków zagranicznych, najwięcej osób wybiera przejazd do Berlina.  

Darmowy transport dla uchodźców

Pozostało 90% artykułu
Elektromobilność
Właściciel Famuru inwestuje w producenta akumulatorów litowo-jonowych
Drogowy
Stają fabryki w Europie, a wraz z nimi transport drogowy
Przewozy
Rosja nie odetnie Europy od Chin, ale nie ma co liczyć na spadki cen w żegludze
Praca w logistyce
Branża logistyczna oferuje pracę uciekinierom w Ukrainy
Drogowy
Przewozy humanitarne hamowane są przez brak polis ubezpieczeniowych