Już ponad 500 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity po terenie kraju. Blisko 233 tys. uchodźców podróżowało koleją z terenów przygranicznych w różnych kierunkach Polski, głównie do Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic. Spośród kierunków zagranicznych, najwięcej osób wybiera przejazd do Berlina.
Darmowy transport dla uchodźców
Obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych na terenie Polski, z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe przewoźnika tych kategorii, a także przewoźników regionalnych. Przejazd odbywa się na podstawie paszportu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. – Organizujemy pociągi specjalne i humanitarne na potrzeby transportu uchodźców z wschodniej granicy, w tym wykorzystujemy infrastrukturę szerokotorową LHS. Stale utrzymywana jest rezerwa taborowa wraz z załogami, aby w razie konieczności uruchomić kolejne składy. Współpracujemy z zagranicznymi przewoźnikami kolejowymi, co pozwala na efektywnie przewożenie uchodźców do Polski i innych krajów – powiedział wiceminister Andrzej Bittel.
Czytaj więcej
TLP alarmuje, że unijne wytyczne w zakresie przewozów kabotażowych rozporządzenia 1072/2009 odcinają polskich przewoźników od unijnego rynku.
Wraz z Kolejami Ukraińskimi, PKP Intercity utrzymuje połączenia kolejowe z Kijowem, Lwowem i Odessą. W ostatnich dniach do Polski dotarły też pociągi z Dniepra, Zaporoża, Krzywego Rogu i Charkowa.
Podróżni docierają głównie do stacji w Przemyślu, Chełmie, Hrubieszowie i Warszawie, gdzie otrzymują niezbędną pomoc, posiłek i informację o dalszej możliwości transportu. Od 24 lutego blisko 233 tys. uchodźców podróżowało koleją z terenów przygranicznych w różnych kierunkach Polski, głównie do Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic.