Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że Polska jako członek Unii Europejskiej (UE) jest częścią unii celnej. Administracja podkreśla, że większość transportów realizowanych przez terytorium RP to tranzyt z innych krajów Unii Europejskiej m.in. do Rosji. Wywożone z UE są wyłącznie towary nieobjęte sankcjami wywozowymi.
KAS informuje, że „na polskiej granicy zewnętrznej odprawy są dokonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym rozporządzeniami i decyzjami Rady UE. Każdy wywóz towarów poza europejski obszar celny podlega kontroli granicznej realizowanej przez polskie służby.”
Czytaj więcej
Koleje pomogły przetransportować jedną trzecią uchodźców z Ukrainy. Dzięki aktywności Ministerstwa Infrastruktury otwarte są także połączenia międzynarodowe.
Duże samochodowe przejścia graniczne z Rosją (lub wiodące do niej) znajdują się nie tylko w Polsce. Ruch odbywa się także przez Litwę, Łotwę i Estonię oraz przez Finlandię. Eurostat informuje, że w 2021 roku Rosja była piątym największym partnerem UE, jeśli chodzi o unijny eksport. Jego wartość w 2021 roku sięgnęła 89,3 mld euro i była podobna do osiąganej od 2015 roku, w pierwszym pełnym roku sankcji nałożonych na Rosję po zajęciu przez nią Krymu.
Wartość wyeksportowanych maszyn i samochodów sięgnęła 39 mld euro, chemii 20 mld euro. Niemcy wyeksportowały dobra wartości 26,8 mld euro, Polska 8 mld euro, Holandia 8 mld euro, Włochy 7,7 mld euro.