Polska wdrożyła dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), która weszła w życie 5 stycznia 2023 roku. Nowe regulacje wprowadzają obowiązek raportowania informacji dotyczących wpływu działalności przedsiębiorstw na kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ESG).
Ministerstwo Finansów uspokaja, że obowiązek sprawozdawczości będzie wprowadzany stopniowo. Pierwszą grupę stanowią największe jednostki, które już mają doświadczenie w sprawozdawczości ESG. W dalszej kolejności obowiązek raportowania, w uproszczonym zakresie, obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, które są emitentami.
Czytaj więcej
Szczyt świąteczny dobił porty morskie Morza Północnego, które ledwo uporządkowały dostawy po przekierowaniu statków wokół Afryki.
Mali przedsiębiorcy
MF dodaje, że duża część jednostek zobowiązanych do sporządzania sprawozdawczości ESG będzie miała możliwość zwolnienia w przypadku ujęcia ich w sprawozdawczości skonsolidowanej sporządzanej przez jednostkę dominującą. – Docelowo będzie to grupa ok. 4000 podmiotów w Polsce. Należy jednak pamiętać, że dane dużym podmiotom będą dostarczać ich dostawcy, ponieważ raportowanie dotyczy wpływu w całym łańcuchu wartości – zaznacza członkini zarządu/Co-CEO GS1 Polska Marta Szymborska.
W GS1 Polska niemal 80% wszystkich Uczestników Systemu w Polsce stanowią przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw, np. mali producenci sprzedający swoje towary w sieciach handlowych. – Przeprowadziliśmy badanie, pokazujące ich stan gotowości na dostarczanie danych dotyczących zrównoważonego rozwoju. Jak pokazało badanie, małe i średnie firmy niestety nie są świadome wyzwań, które przed nimi stoją. Ponad 62% ankietowanych nie zna aktualnie obowiązujących regulacji prawnych w zakresie ESG, a 49% nie wie, jakie obowiązki i ryzyka wynikają z dyrektywy CSRD. 80,7% nie zna założeń cyfrowego paszportu produktowego. W dodatku 87,4% badanych nie mierzy w ogóle śladu węglowego, a 91,2% nie zna zakresów jego mierzenia – alarmuje Szymborska.