Na TRAKO kolejowy świat w jednym miejscu

Otwarcie Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO już 21 września.

Publikacja: 19.09.2021 07:48

Tereny Międzynarodowych Tragów Gdańskich 2021

Tereny Międzynarodowych Tragów Gdańskich 2021

Foto: MTG

Międzynarodowe Targi Gdańskie zapraszają do AMBEREXPO na czternastą edycję Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO, które odbędą się od 21 do 24 września. 

Na targach pojawi się ponad 500 wystawców z 25 krajów. Pawilony narodowe wystawią: Czechy, Wielka Brytania, Austria, Szwajcaria oraz trzy niemieckie landy: Berlin-Brandeburgia, Badenia-Wirtembergia i Saksonia.  

Realizacja targów TRAKO 2021 w Europejskim Roku Kolei będzie jednym z najważniejszych wydarzeń skupiającym całą branżę, co wynika z tegorocznego kalendarza imprez branżowych. Będzie to zatem ogromna szansa dla promocji polskiej kolei i polskiego przemysłu pracującego na rzecz transportu szynowego. 

Międzynarodowe Targi Gdańskie przekazują do dyspozycji wystawców ponad 36 tys. m kw. powierzchni ekspozycyjnej. To zarówno hale wystawiennicze AMBEREXPO, specjalnie wybudowane na potrzeby targów trzy namioty wystawiennicze (ponad 10 tys. m kw.), kilometr torowiska i tereny zewnętrzne na ulicy Żaglowej. 

Ekspozycja taboru i maszyn kolejowych odbędzie się po raz pierwszy w nowej przestrzeni torów wystawienniczych stacji Gdańsk Zaspa Towarowa. Jednym z interesujących pojazdów, który będzie można zobaczyć jest pierwszy na świecie pasażerski pociąg wodorowy Coradia iLint zaprojektowany i wybudowany w zakładach firmy ALSTOM. Pierwszą polską wodorową lokomotywę zaprezentuje PESA.

TRAKO to nie tylko targi, ale i bogaty program merytoryczny. To między innymi debaty, takie jak:- debata otwarcia „Przemiany rynku kolejowego w Polsce i Europie – trendy, problemy i wyzwania” z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i Waltera Goetza, szefa gabinetu Europejskiej Komisarz ds. Transportu, - „Kolej neutralna klimatycznie – czy w Polsce jest to możliwe?”,- „Innowacyjne technologie dla kolei”,- „Dwudziestolecie Grupy PKP – co przed nami w kolejnych latach?”,- „Perspektywy rozwoju polskiej infrastruktury kolejowej”,- „Euroazjatycki rynek kolejowy – wyzwania w obszarze współpracy międzynarodowej”,- „Strategie dla kolei towarowej w praktyce”, a także liczne konferencje, seminaria i prezentacje firm. W sumie to 84 wydarzenia towarzyszące.

Już po raz trzeci odbędą się niezwykle popularne Dni Edukacji i Kariery w branży transportu szynowego. To wyjątkowa okazja, gdzie wystawcy zainteresowani pozyskaniem nowych pracowników prezentują najciekawsze oferty pracy, staży i praktyk. To szansa odbycia osobistych rozmów i spotkań z przedstawicielami branży, którzy chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami zawodowymi.

Tradycją TRAKO są prestiżowe konkursy, których rozstrzygnięcie odbywa się w trakcie targów. W 14. edycji będzie to siedem konkursów obejmujących m.in. inwestycje, wyroby i innowacje technologiczne. Po raz pierwszy wręczona zostanie nagroda medialna im. Jana Raczyńskiego, znakomitego dziennikarza, wieloletniego członka Rady Programowej. 

Przedłużone do 30 września przepisy epidemiczne i priorytet, jakim jest udostępnienie ekspozycji wystawienniczej gościom branżowym, ograniczyły możliwość udziału w targach publiczności. Możliwe jest zwiedzanie ekspozycji zewnętrznej, w tym taboru kolejowego. Teren wydarzenia będzie otwarty dla publiczności tylko i wyłącznie 24 września, w godzinach 10.00-16.00. Wejściówki będą do zakupienia w cenie 20 zł na miejscu w recepcjach. Płatność tylko kartą płatniczą – nie obowiązują żadne zniżki.

Morski
DCT ma jeden z największych w Europie kolejowych terminali kontenerowych
Szynowy
Małaszewicze z rekordem przeładunków
Szynowy
Kijów ma bezpośrednie połącznie kolejowe z Chinami
Szynowy
Stanęły pociągi i nic nie działa!
Szynowy
Narodowy przewoźnik towarowy z potężną stratą