W Polsce rozkwita ukraiński biznes transportowy

Ukraińscy przedsiębiorcy masowo zakładają firmy w Polsce, coraz więcej zagranicznych kierowców i firm w Polsce, boom na zakładanie własnych przedsiębiorstw trwa od maja.

Publikacja: 13.09.2022 08:56

W Polsce rozkwita ukraiński biznes transportowy

Foto: GDDKiA

W pierwszych siedmiu miesiącach roku Biuro Transportu Międzynarodowego wydało 5,8 tys. licencji na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego rzeczy pojazdami o dmc powyżej 3,5 tony. To o 21 proc. więcej niż w tym samym okresie roku wcześniejszego. 

Firmy z Ukrainy

W marcu przedsiębiorcy złożyli 5,3 tys. wniosków o wydanie licencji na międzynarodowy transport drogowy rzeczy, czyli o niemal 18 proc. więcej niż w marcu 2021 roku. W maju liczba wniosków zwiększyła się do rekordowych 7,5 tys., co oznacza wzrost dynamiki do 87 proc. W czerwcu lekko opadła do 55 proc. i w lipcu powtórnie wzrosła do 69 proc., czyli do 6,1 tys. 

Czytaj więcej

Gala Liderów Logistyki 2022 i rozdanie nagród za nami!

W przypadku liczby wydanych licencji, w marcu było ich o 43 proc. więcej niż w marcu 2021 roku (1,2 tys.), gdy w maju 2,1 tys., co oznacza 3,5-krotny wzrost. Podobnie było w czerwcu, zaś w lipcu liczba wydanych licencji zmalała do 1,9 tys., ale i tak była niemal 3 razy większa niż w lipcu 2021 roku. 

Zwraca uwagę nagły wzrost obserwowany od maja. – To wynik zakładania w Polsce firm przez podmioty z Ukrainy i Białorusi. Widzimy je w okolicy i jest ich coraz więcej – tłumaczy dyrektor biura siedleckiego stowarzyszenia przewoźników Mariusz Biernacki. 

Podobne dane wskazuje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. W pierwszej połowie roku zagraniczni przedsiębiorcy założyli w Polsce 5581 spółek, o ponad 19 proc. więcej niż rok wcześniej. Obywatele Ukrainy założyli 2363 spółki, Białorusi 727 spółek, Niemiec 226, Turcji 140. COIG podlicza, że 470 spółek ma wpisany jako rodzaj działalności transport drogowy towarów. Firm IT było w pierwszym półroczu 320. 

Kierowcy też z Ukrainy 

Potężne braki kierowców nadal uzupełniane są przez chętnych z zagranicy. BTM zarejestrowało w tym roku do lipca włącznie 58,8 tys. wniosków o wydanie świadectw kierowcy, czyli pozwolenie dla obcokrajowców na wykonywanie zawodu kierowcy samochodu ciężarowego. To o ponad 16 proc. więcej niż w ub.r. W przypadku wydanych decyzji, wzrost wyniósł niemal 17 proc., do 55,2 tys. Wzrost dynamiki nastąpił pomimo napaści Rosji na Ukrainę. Z Ukrainy pochodzi najwięcej zgłoszeń: tylko w tym roku 27,9 tys., gdy z Białorusi 13,7 tys. i z Mołdawii 1,4 tys. 

Czytaj więcej

Europejscy kurierzy dostarczyli konsumentom w 2021 roku ponad 10 mld paczek

BTM wygasiło w tym czasie 11,7 tys. świadectw kierowcy, o ponad 5 proc. więcej niż rok wcześniej. W rezultacie zmian, na koniec lipca w obrocie znajdowało się ponad 152,2 tys. świadectw kierowcy. 

Jednocześnie z danych BTM widać, że napływ chętnych do wykonywania zawodu kierowcy słabnie. O ile w marcu dynamika przyrostu złożonych wniosków przekroczyła 43 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca roku wcześniejszego, to po załamaniu w marcu i kwietniu w czerwcu sięgnęła 19,5 proc. a w lipcu niecałe 4 proc. 

Podobny układ można obserwować w przypadku wydanych uprawnień. W marcu przyrost w stosunku do marca 2021 roku sięgnął 69 proc., zaś w lipcu 10 proc. 

W pierwszych siedmiu miesiącach roku Biuro Transportu Międzynarodowego wydało 5,8 tys. licencji na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego rzeczy pojazdami o dmc powyżej 3,5 tony. To o 21 proc. więcej niż w tym samym okresie roku wcześniejszego. 

Firmy z Ukrainy

Pozostało 92% artykułu
Drogowy
Przejście w Dorohusku odblokowane
Szynowy
Wodorowy pociąg Siemens Mireo ruszy na trasy w 2024 roku
Drogowy
Rząd niemiecki chce przenieść ciężkie ładunki z dróg na rzeki
Drogowy
NIK pochwalił KAS za wdrożenie e-myta, ale zganił Ministerstwo Infrastruktury
Drogowy
Miliardowe nakłady na serwisy ciężarówek