Napaść Rosji na Ukrainę wtrąciła świat w gospodarczy kryzys. Tegoroczny, rachityczny wzrost gospodarczy Niemiec na poziomie 1,2 proc. zamieni się w przyszłym roku na spadek sięgający 0,7 proc. PKB. W Wielkiej Brytanii gospodarka w tym roku wzrośnie o 3,4 proc. zaś w przyszłym OECD spodziewa się stagnacji. W USA tegoroczny wzrost 1,5 proc. zmaleje w roku przyszłym do 0,5 proc. W krajach strefy euro spodziewany wzrost wyniesie ledwo 0,25 proc. w 2023 roku.
Czytaj więcej
Tegoroczne nagrody dziennika Rzeczpospolita dla wyróżniających się podmiotów branży TSL już w rękach przedsiębiorców.
Kraje grupy G20 zanotują w 2023 roku dynamikę 2,2 proc., gdy tegoroczna prognozowana jest na 2,8 proc. Nawet turecki rozwój spowolni z 5,4 proc. w tym roku do 3 proc. w przyszłym. Jedynie polegające na węglu Chiny przyspieszą z 3,2 proc. do 4,7 proc. w 2023 roku.
Udziały wydatków na energię w krajach OECD podwoi się. Organizacja obawia się, że konieczne będzie ograniczenie zużycia energii, a jej wysokie ceny pogarszają nastroje konsumenckie, które we wszystkich badanych regionach sięgają niskich, recesyjnych wskaźników. OECD szacuje, że szok energetyczny doprowadzi gospodarkę Europy do utraty 1,25 proc. wzrostu w 2023 roku oraz zwiększy inflację o 1,5 punktu proc.
Rządy przygotowują się do ograniczeń w zużyciu gazu i energii elektrycznej, co odbije się na wynikach przemysłu. Efekty ewentualnego zmniejszenia produkcji będą odczuwalne także w 2024 roku w postaci mniejszego o 0,6 punktów proc. europejskiego PKB. Z badania ifo wynika, że nastroje niemieckich eksporterów są niskie i nie spodziewają się oni zwiększenia eksportu. Jedynym jasnym punktem jest niskie bezrobocie w większości krajów.