W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku liczba zleceń na usługi transportowe w Polsce była niższa o blisko połowę w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku, wynika z danych serwisu Oferteo.
Zamówienia na transport krajowy stanowiły 74% zapytań złożonych w serwisie, a zagraniczny 26%. W obu przypadkach częściej zamawiano spedycję towaru o łącznej wadze powyżej 3,5 tony. Blisko połowa wszystkich zamówień na krajowe usługi transportowe dotyczyła przewozu towaru powyżej 3,5 tony. Rzadziej zamawiano spedycję na terenie Polski o łącznej wadze poniżej 3,5 tony (26%). W przypadku transportu zagranicznego odsetek ten wyniósł 11% dla towarów lżejszych i 25% dla cięższych niż 3,5 tony.
Palety do przewiezienia na dzisiaj
Najczęściej transportowaną kategorią ładunków były towary umieszczone na paletach –zlecenia takie stanowiły 45%. Jedno na pięć zamówień dotyczyło transportu materiałów sypkich, takich jak np. żwir, piasek lub żużel. Rzadziej poszukiwano firmy do spedycji maszyn lub materiałów budowlanych. W obu przypadkach zapytania takie stanowiły po 15%. Sporadycznie odnotowywano również zamówienia na przewóz produktów spożywczych (2%) i obiektów ponadgabarytowych (3%), w skład których wchodzą np. meble czy duże AGD.
Czytaj więcej
Kto ma płacić za elektryfikację ciężkiego transportu? Do pokrycia bilionowych w skali Europy kosztów nie palą się rządy i transportowcy. Producenci taboru swoje zrobili i przygotowali odpowiednie ciężarówki.
Wśród firm aż 7% stanowią przedsiębiorstwa o profilu spedycyjnym, specjalizujące się w organizacji transportu towarów. – Zamówienie usług transportowych często wiąże się z koniecznością realizacji zlecenia w ściśle określonym terminie – przypomina członek zarządu Oferteo.pl Karol Grygiel.