CPK ma stać się centrum logistycznym dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. W przypadku hubu lotniczo-kolejowego potoki ładunkowe będą pochodziły głównie z Dalekiego Wschodu oraz Ameryki Północnej. Żeby obsłużyć tego typu cargo, czyli z tzw. kraju trzeciego, trzeba mieć do tego instrumenty pod kątem prawa celno-podatkowego. Tymczasem Polska nie jest do tego przygotowana, a obowiązujące przepisy nie są konkurencyjne w stosunku do fiskalnych i cyfrowych rozwiązań, jakie mają inne europejskie kraje.
Odprawa fiskalna, VAT rozliczany w deklaracji podatkowej
Po pierwsze w polskim systemie prawnym brakuje narzędzi, by sprawnie i z ograniczeniem odpowiedzialności przedstawiciela - w tym przypadku agencji celnej, przeprowadzić odprawę fiskalną, jaką stosuje się na największych europejskich lotniskach.
Czytaj więcej
Prezes zarządu Centrum Logistycznego w Łosośnej Spółka z o.o. Tadeusz Wilamowski wskazuje na szereg wątpliwości związanych z upadłością tej firmy. – Dla mnie jest to upadłość na życzenie konkurencji. Przedsiębiorstwo kupiła osoba, która złożyła wniosek o upadłość – mówi Tadeusz Wilamowski.
W krajach zachodnich, np. w Niemczech czy Holandii, gdy odbiorca ładunku pochodzi z Unii Europejskiej, posiada aktywny europejski numer podatkowy, a towar ma opuścić terytorium danego kraju członkowskiego, do którego został dostarczony transportem lotniczym, można zastosować odprawę fiskalną. Polega ona na tym, że w momencie odprawy celnej w procedurze dopuszczenia do obrotu, klient rozlicza tylko cło do kraju członkowskiego, do którego ten towar przylatuje i w którym przeprowadzana jest odprawa celna. Należności podatkowe (VAT) z tytułu importu rozlicza w swojej deklaracji podatkowej. Nie jest on więc rozliczany fizycznie, w gotówce. Natomiast w Polsce standardowo rozlicza się VAT w momencie odprawy - na konto Krajowej Administracji Skarbowej lub na konto agencji, która przedpłaca go w organach celno - skarbowych ze swojej gwarancji celnej.
Odprawa fiskalna jaka obowiązuje np. w Niemczech czy Holandii niesie podobne skutki do procedury z zastosowaniem Art. 33a Ustawy o podatku od towarów i usług w Polsce, która dopuszcza odroczone rozliczenie podatku z tytułu importu w deklaracji podatkowej za dany miesiąc. Tyle tylko, że wymaga ona wielu pozwoleń, weryfikacji, zgody od naczelnika urzędu celno-skarbowego, więc jest nie tylko bardziej czasochłonna, ale też bardziej skomplikowana.